INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Vlad Chiricheș a revenit după accidentare! Ce a făcut în Fiorentina - Sassuolo

Vlad Chiricheș, Sassuolo // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 17 decembrie 2020 07:26 / Actualizat joi, 17 decembrie 2020 10:11

Fundașul central Vlad Chiricheș (31 de ani) a fost integralist în meciul dintre Fiorentina și Sassuolo din Serie A, scor 1-1.

Absent la ultimele două meciuri ale lui Sassuolo din cauza unei accidentări suferite la finalul lui noiembrie, cu Inter, Chiricheș s-a refăcut și a fost aruncat în luptă de către antrenorul De Zerbi. A rezistat pe teren tot meciul, iar echipa sa a plecat cu un punct din Florența.

Fiorentina - Sassuolo 1-1. Rezumat video

Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul 13, prin Hamed Traore, care a finalizat o pasă primită pe culoar de la Berardi. Fiorentina a egalat în minutul 35, prin Vlahovic, care a înscris de la punctul cu var după un fault comis în careu de către Locatelli.

Cea mai mare ocazie până la final i-a aparținut lui Franck Ribery, care a zguduit bara transversală cu un șut din interiorul careului după ce a făcut slalom prin apărarea lui Sassuolo. Ribery a depășit 3 adversari, printre care Chiricheș, dar șutul său a fost „blocat” de către bară.

Fiorentina - Sassuolo 1-1. Cum s-a descurcat Vlad Chiricheș

Vlad Chiricheș a fost notat cu 5,5 de către publicația Calcio Dangolo, care a subliniat faptul că stoperul român s-a chinuit în duelurile cu Ribery. „Nu pare încă în cea mai bună formă”.

În schimb, Canale Sassuolo i-a oferit nota 6,5. „Joc bun pentru fundașul central: din moment ce Fiorentina nu a contat foarte mult în atac, meritul îi revine și lui”.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Rangers, eliminare rușinoasă din Cupa Ligii Scoției! Ianis Hagi, introdus pe teren în ultimele minute

Alexandru Maxim, asul lui Șumudică! A marcat și a calificat-o pe Gaziantep în optimile Cupei Turciei