SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE NATAȚIE

BREAKING NEWS David Popovici, locul 2 în semifinalele probei de 100 de metri liber la Fukuoka! S-a calificat în finală cu al 5-lea timp

David Popovici (18 ani) a terminat pe locul doi semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație organizate la Fukuoka și astfel s-a calificat în finală, cu al 5-lea timp. +10   FOTO

Articol de , - Publicat miercuri, 26 iulie 2023 14:54 / Actualizat miercuri, 26 iulie 2023 14:55

David Popovici (18 ani) a terminat pe locul doi prima semifinală a probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație organizate la Fukuoka. A scos timpul de 47, 66 s și s-a calificat în finală al cincilea.

David Popovici, locul 2 în semifinalele probei de 100 de metri liber

+6 FOTO
  • UPDATE, 14:38. S-a încheiat și semifinala a doua. Astfel, David Popovici e sigur de calificarea în finală. Va începe cursa de mâine având al 5-lea timp, (47,66s), după Matthew Richards (47,47s), Kyle Chalmers (47,52s), Zhanle Pan (47,61s) și Nandor Nemeth (47,62s).
  • UPDATE, 14:35. Clasamentul semifinalei lui Popovici:
  • UPDATE, 14:31. Cursa a fost echilibrată în prima parte. Aflat pe culoarul al 3-lea, David Popovici a făcut o cursă controlată, a întors al cincilea după primul 50, dar în partea secundă a recuperat și a terminat pe locul 2, cu 47,66s, fiind depășit doar de maghiarul Nandor Nemeth (47,62s).
  • UPDATE, 14:26. Rămâi pe GSP.ro pentru deznodământul cursei! Întrecerea începe în curând.

***

David Popovici a lăsat în urmă finala de la 200 metri liber și miercuri dimineață s-a prezentat în serii la 100 m liber, proba în care avea al treilea timp al sezonului 47,61.

Românul în vârstă de 18 ani a fost repartizat în ultima serie, a douăsprezecea, alături de sud-coreeanul Sunwoo Hwang și francezul Maxime Grousset. El s-a calificat cu al șaselea timp în semifinale, 47,90.

David Popovici, calificare în semifinalele probei de 100 de metri liber

El a fost depășit de Matt Richards (47,59), Jack Alexy (47,68), Kyle Chalmers (47,71), Jordan Crroks (47,77) și de Pan Zhanle (47,84).

David Popovici va înota în prima semifinală pe culoarul al treilea alături de de Nandor Nemeth (Ungaria), Dylan Carter (Trinidad Tobago), Jack Alexy (SUA), Jordan Crooks (Insulele Cayman), Maxime Grousset (Franța), Sunwoo Hwang (Coreea de Sud), Guilherme Santos (Brazilia).

În cea de-a doua au fost repartizați Andrej Barna (Serbia), Alessandro Miressi (Italia), Pan Zhanle (China), Matthew Richards (Marea Britanie), Kyle Chalmers (Australia), Josh Liendo (Canada), Flynn Southham (Australia), Diogo Ribeiro Matos (Portugalia).

David Popovici este cel mai rapid înotător din istorie în proba de 100 de metri liber. Pe 13 august 2022, la Campionatele Europene organizate la Roma, sportivul legitimat la CS Dinamo încheia cele două lungimi de bazin în 46,86 secunde, nou record mondial.

David Popovici, realist înaintea probei de 100 de metri liber

David Popovici a încheiat cursa de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație pe locul al patrulea.

+32 FOTO

A condus după primele 3 lungimi de bazin, dar a cedat pe final. Campionul mondial en titre la 100 de metri privește cu optimism noua provocare.

Din fericire proba de 100 e de două ori mai scurtă, asta nu înseamnă că nu doare, dar nu la fel ca acum. Iubesc cursa de 200 metri, și pe cea de 100 de metri

- David Popovici

Cursă formidabilă și o nouă pagină de istorie scrisă la Fukuoka: „Nu e singură în bazin, credeți-mă pe cuvânt”
CM DE NATAȚIE
David Popovici are răspunsul pentru ce a pățit în marea finală: „S-au simțit oribil!”

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”