SPORTURI  »  ALTELE  »  CM ÎN BAZIN SCURT

UPDATE David Popovici a intrat cu al 5-lea timp în finala de la 100 m liber, la Campionatul Mondial în bazin scurt din Australia. Când e cursa pentru medalii

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 decembrie 2022 11:21 / Actualizat miercuri, 14 decembrie 2022 11:35

David Popovici a luat startul astăzi, la ora 11:08, în semifinalele probei de 100 metri liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Melbourne (Australia). S-a clasat pe locul doi în prima serie și s-a calificat cu al 5-lea timp în finală.

• Finala are loc joi, 15 decembrie, de la 10:42. Întrecerea nu este transmisă în direct de vreo televiziune din România, ci doar pe platforma pay-per-view AntenaPlay

UPDATE 11:20 » David Popovici e în finală, cu al 5-lea timp

David Popovici a obținut calificarea în finală. Românul are al 5-lea timp, după Jordan Crooks (45.55), Maxime Grousset (45.58), Kyle Chalmers (45.66) și Alessandri Miressi (45.74)

UPDATE 11:14 » David Popovici pe locul 2 în semifinale

David Popovici a concurat azi în prima semifinală la 100 metri liber. Sportivul de 18 ani a terminat pe locul 2, cu un timp de 45.91, stabilind un nou record mondial la juniori. Românul a fost învins de francezul Maxime Grousset, care a avut un timp de 45.58.

Popovici este la a doua participare la un Campionat Mondial în bazin scurt. În 2021 a participat la competiția din Abu Dhabi și a terminat pe locul 14 la 200 de metri liber. Nici la 400 metri liber nu a prins finala în 2021.

La proba de azi, 100 metri liber în bazin scurt, Popovici nu mai concurase până acum la Campionatele Mondiale.

Românul e campion european la proba de 200 metri liber în bazin scurt, titlu câștigat în noiembrie 2021.

Știrea inițială:

Sportivul de 18 ani, care a impresionat în acest an, vrea să încheie în forță. David Popovici a concurat în această dimineață în serii la proba de 100 de metri și s-a calificat în semifinale cu al 4-lea timp.

Românul a concurat în seria a 9-a, pe care a terminat-o al doilea, cu un timp de 46.15. Cel mai bun timp al seriei l-a avut francezul Maxime Grousset, 45.77.

În semifinale, Popovici s-a clasat cu al patrulea timp, după Jordan Crooks (45.61), Maxime Grousset (45.77) și Kyle Chalmers (45.84).

De ce nu a mai luat startul Robert Glință

Robert Glință ar fi trebuit să ia și el startul în serii la 100 metri liber, dar a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări de ultimă oră.

Reprezentanții României la CM în bazin scurt

ÎnotătorProbe
David Popovici100, 200, 400 m liber
Robert Glință50, 100, 200 metri spate, 100 m liber
Andrei Anghel50 m spate, 50 m fluture

Glință și Anghel nu au trecut de serii

Robert Glinţă şi Andrei Anghel nu au reușit să depășească seriile probelor în care au evoluat, ieri, în prima zi a Campionatelor Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne. Glinţă a fost cronometrat cu timpul de 52,65 s la 100 m spate, acesta fiind al 28-lea timp din serii.

Primii 16 au avansat în semifinale, timpul germanului Marek Ulrich, ultimul calificat, fiind de 50,92 s. La 50 m fluture, Anghel a fost înregistrat cu al 49-lea timp din serii, 23,85 s. Ultimul timp care a asigurat prezența în semifinale a fost de 22,53

Valentin Ghionea, Dinamo, trage un semnal de alarmă după articolul din GSP: „E nevoie de arene noi în toată țara!”

Selecționerul și-a dat demisia și a fost înlocuit cu antrenorul campioanei: „E o mare provocare!”