SPORTURI  »  ALTELE  »  NATAȚIE

UPDATE David Popovici, timp-record la Sette Colli, 100 m liber! Andrei Anghel, locul trei la 50 m spate

David Popovici (18 ani) a câștigat proba de 100 m liber la Sette Colli, Italia, cu un nou record al competiției # Andrei Anghel a terminat pe locul trei la 50 m spate.

Articol de , - Publicat sambata, 24 iunie 2023 20:33 / Actualizat sambata, 24 iunie 2023 21:47

David Popovici (18 ani) a câștigat proba de 100 m liber la Sette Colli, Italia, cu un nou record al competiției ♦ Andrei Anghel a terminat pe locul trei la 50 m spate.

UPDATE, ora 20:30. David Popovici, nou record la Sette Colli!

David Popovici a câștigat proba de 100 m liber. Sportivul nostru a parcurs cele două lungimi de bazin din finală în 48.10 secunde, nou record al competiției. Alessandro Miressi (Italia) - 48.27 s - a încheiat cursa pe locul 2, iar Matthew Richards (Marea Britanie) - 48.28 s - a completat podiumul.

UPDATE, ora 19:30. Andrei Anghel, locul trei la 50 m spate

Andrei Anghel s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 50 m spate, la Sette Colli Trophy, cu 24.98 secunde. Cursa a fost câștigată de italianul Thomas Ceccon (24.69 s), iar pe doi s-a clasat grecul Apostolos Christou (24.92 s).

***

David Popovici și-a câștigat seria de la prânz, fiind urmat de Breno Correia (48.95s) și Lorenzo Zazzeri (48.95s). Mai mult, românul a obținut cel mai bun timp din toate seriile, cel mai aproape de el fiind Matthew Richards, care a câștigat seria 8 cu timpul de 48.36s.

David Popovici participă în finala probei de 100 de metri liber de la ora 20:10, live pe GSP.ro și televizat pe TVR Info. Cei mai bine clasați 8 sportivi la general s-au calificat în finala A, cea pentru medalii.

Sportivul român va participa și la 200 de metri liber, duminică.

Tabloul finalei la 100m liber masculin, la Sette Colli

Andrei Anghel, în finala la 50m spate

Andrei Anghel a terminat cu al doilea timp seriile de la 50m spate, 25.22s, după Thomas Ceccon (25.02).

Anghel va înota pe culoarul 6 în finala care e programată de la ora 19:20.

Sette Colli, concurs-test pentru David Popovici

Cu o lună înainte de startul Campionatelor Mondiale de Natație de la Fukuoka (23 iulie), David Popovici participă la Sette Colli, competiție desfășurată la Roma, la Foro Italico.

„Concursul de la Roma se întâmplă să fie în perioada în care am nevoie de un concurs pur și simplu pentru a testa apele. Niciodată nu ne-am dus la concursuri pentru a performa, ci pentru a vedea cât de buni suntem în momentul acela, ziua aceea, e un fel de concurs-test acesta de la Roma.

Campionatele Mondiale sunt, bineînțeles, cel mai important concurs de anul acesta", a explicat David Popovici într-un interviu pentru Gazeta Sporturilor la finalul lunii mai.

Italianul depășit de român în finala europeană de la 100 m liber: „Toată lumea vrea acum să-l învingă pe Popovici!”
ÎNOT
David Popovici înainte de a lua startul la Roma: „Am amintiri grozave la Foro Italico, sper să-mi fac și altele”