SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO

Debut sub apă. România a pierdut, 7-10, meciul de debut la CE din Olanda, cu Croaţia

România va juca astăzi cu Spania.

Articol de - Publicat marti, 17 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat marti, 17 ianuarie 2012 17:26

România a început CE de la Eindhoven cu o înfrîngere, 7-10, în faţa campioanei europene en titre, Croaţia.

Misiune grea pentru elevii lui Istvan Kovacs la Campionatele Europene. "Tricolorii" au nimerit într-o grupă infernală, alături de Croaţia, de Spania, de Muntenegru, de Serbia şi de Germania. Ieri, ei au început seria cu echipa Croaţiei, în faţa căreia românii au încercat multe lucruri, dar la final cei care s-au bucurat au fost adversarii. A fost 10-7 (2-1,3-2, 2-1,3-3) în favoarea campioanei europene en titre.

Goluri României au fost marcate de Iosep, Ghiban, Buşilă, Kadar, Radu şi Ramiro Georgescu (2). În ultimul sfert al partidei, România s-a apropiat la un singur gol, 8-7, cînd mai erau doar patru minute de joc, dar croaţii au forţat şi şi-au trecut în cont punctele. Nu e timp de respirat azi, poloiştii români au întîlnire cu Spania, o altă echipă tare.