SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATUL INTERNAŢIONAL CHINEZ DE SNOOKER

Ding Junhui a cîştigat Campionatul Internaţional Chinez de snooker şi a bifat o performanţă pe care o deţinea Stephen Hendry, din 1993!

Articol de GSP - Publicat luni, 04 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 04 noiembrie 2013 12:05

Chinezul Ding Junhui a cîştigat Campionatul Internaţional de la Chengdu, în China, după ce a dispus în joc decisiv de compatriotul Marco Fu, scor 10-9. Este cel de-al treilea turneu pe puncte consecutiv cîştigat de jucătorul în vîrstă de 26 de ani, performanţă nereuşită de niciun jucător de snooker de la scoţianul Stephen Hendry încoace

În 1993, Stephen Hendry reuşea să se impună Openul Internaţional, Campionatul Mondial, Dubai Classic, două finale cu Steve Davis şi una cu Jimmy White, la Crucible. 20 de ani mai tîrziu, Ding Junhui l-a imitat pe celebrul scoţian: în septembrie, l-a bătut pe compatriotul Xiao Guodong în Shanghai Masters, în octombrie s-a impus în faţa lui Aditya Mehta, la Indian Open, şi a bifat acum şi Campionatul Internaţional.

Hendry are, însă, un record incredibil. În 1990, septuplul campion mondial a reuşit cinci trofee consecutive: CM, Grand Prix (actualul World Open), Asian Open (acum Mastersul thailandez), Dubai Classic şi Campionatul Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.

Meciul dintre Marco Fu şi Ding Junhui a fost cea de-a treia finală consecutivă de turneu în care ambii combatanţi au fost asiatici.

După ce s-a impus în meciul cu Marco Fu, Ding a urcat pe locul 3 mondial, poziţie pe care nu a ocupat-o niciodată de-a lungul carierei. Mai mult de atît, chinezul a egalat numărul de turnee deţinute de campioni precum Peter Ebdon şi John Parrott, 9. Lider mondial rămîne australianul Neil Robertson.

Următorul turneu pe puncte este Campionatul Regatului Unit, începînd cu 26 noiembrie. Englezul Mark Selby este campionul en-titre.