SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO

România, înfrângere cu campioana olimpică la Europeanul de polo de la Budapesta

Articol de - Publicat joi, 16 ianuarie 2020 18:54

Naționala masculină polo a României a pierdut al doilea meci la Europeanul de la Budapesta, scor 7-15 cu Serbia.

După 8-9 cu Olanda, „tricolorii” au cedat în fața campioanei olimpice și europene, Serbia, cu 7-15. Cosmin Radu și coechipierii săi au jucat de la egal la egal cu adversarii din bazin în primele două "sferturi", sârbii conducând la pauză doar cu 6-4. Echilibrul s-a rupt însă în următoarele 8 minute, Serbia câștigând „sfertul 3” cu 5-1.

Românii au fost dominați în primul rând fizic, cedând total lupta din bazin. Mihnea Gheorghe și Tudor Fulea au văzut cartonașul roșu, la fel și Alexandru Ghiban în ultimele minute. Serbia s-a impus și în sfertul 4 cu 4-2, iar România a cedat în fonal cu 7-15. Pentru România au marcat Cosmin Radu 2 goluri, Nicolae Oanță 2, Mihnea Gheorghe 1, Andrei Prioteasa 1 și Vlad Georgescu 1.

România - Rusia, următorul meci

Echipa pregătită de grecul Sakis Kechagias mai are de jucat cu Rusia, sâmbătă, de la ora 12:30. Rușii au cedat în primul meci cu Serbia, 9-13, dar au învins ieri Olanda cu 15-9. O victorie în fața „tricolorilor”, le-ar asigura locul 2 și o șansă mare pentru sferturile de finală.