Comentarii (8)
Dumitru_C
Dumitru_C  •  02 Martie 2026, 21:45
Postat de MariusN pe 02 Martie 2026, 12:57

Clujul are doar 7000-7500 de locuri. Si Brașov puțin peste 10.000 de locuri.

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

wittman68
wittman68  •  02 Martie 2026, 16:32
Postat de Dumitru_C pe 02 Martie 2026, 12:13

10.000 de locuri are si Polivalenta de la Cluj, dar clujenii macar au echipa de baschet in EuroLiga, au turneul de tenis WTA, au Sports Festival si Untold, e ceva complex la ceea ce Brasovul doar poate spera in urmatorii 5 ani

Ce să te faci cu clujenii care au tot. Vor avea și " metrou". Clujul nu are echipă de baschet în euroliga. Și nici nu va avea. Are o echipa care joaca cu rezultate satisfăcătoare in 2 ligi europene , altele, pentru care a ieșit din sezonul regulat al campionatului in mod rușinos, fapt fără precedent. Este o echipă în care joacă numai străini și sponsorul este banca Transilvania, care e o bancă cu mulți acționari și rețea extinsă, nu ceva local clujean. Turneul de tenis este unul de succes, sponsorizat tot de bancă, organizat bine in sala polivalentă. Sala mare și modernă a atras organizarea turneului acolo. Dar la acest turneu unde joacă destule jucătoare valoroase românce, recent chiar o câștigătoare acolo, nu joacă nicio clujeancă, nici slab măcar, nici din zona extinsă de acolo. Aceeași situație și la baschet. Sportul nu e doar o sală de sport sau stadion. E cu sportivi. Dacă Clujul se adună cuminte în sală frumoasă să aplaude in mod absolut doar pe alții de prin alte părți e mai degrabă o jenă , nu o laudă. Festivalul Slană Fest se mai tine la Cluj?

Cris777
Cris777  •  02 Martie 2026, 14:46

pe cand si o noua sala polivalenta in Bucuresti? Daca nu se poate langa stadioanul National, ar putea sa o darame pe cea veche si sa faca una noua. Pe langa evenimente sportive, ar putea juta mult concertele la amortizarea investitiei. sala Palatului are doar 4000 locuri si sunt spectacole de 2-3 ori pe luna

MariusN
MariusN  •  02 Martie 2026, 13:07

Veste bună si felicitări! In sfârșit, după frt mulți ani, se face ceva mai măreț pentru sportul brașovean. DAR, se numeste Sala Polivalentă (multifuncțională), si se anunță că va putea gazdui exact sporturile care au loc si in vechea sală!! DE CE nu s-a făcut si instalație de răcire pentru a putea face rapid si suprafață de gheață, pentru un patinoar, ca la sălile gigant din America de Nord, cu o zi baschet, apoi hochei. Astfel s-ar putea organiza meciuri de hochei, concursuri mari de patinaj, gen Europene sau Mondiale de juniori, shorttrack, si spectacole pe gheață! La asta, nu s-a gândit nimeni? Doar, judo, gimnastica, tenis, volei, handbal, baschet, le poți face si acum, in orice sala normala (doar ca sunt mai mici).

MariusN
MariusN  •  02 Martie 2026, 12:57
Postat de Dumitru_C pe 02 Martie 2026, 12:13

10.000 de locuri are si Polivalenta de la Cluj, dar clujenii macar au echipa de baschet in EuroLiga, au turneul de tenis WTA, au Sports Festival si Untold, e ceva complex la ceea ce Brasovul doar poate spera in urmatorii 5 ani

Clujul are doar 7000-7500 de locuri. Si Brașov puțin peste 10.000 de locuri.

oase92
oase92  •  02 Martie 2026, 12:14

În sfârșit, o veste bună! Nu sunt de acord cu Dl. Draconian. O sală polivalentă modernă ar trebui în toate marile orașe. Spre deosebire de terenurile de fotbal, posibilitățile de rentabilizare sunt mult mai mari, efectele în stimularea sportului local și nu numai, posibilitatea susținerii unor competiții internaționale sunt factori care vin în sprijinul sportului românesc (nu numai a fotbalului). Măcar să avem 4-5 astfel de săli, la nivel național și efectele pozitive ar apărea imediat. Mi-aduc aminte când aveam 3-4 ani, mă lua tata, duminica la sala Floreasca, de la 8 dimineața, până la 16-17, pregătiți cu sandvișuri și urmăream toate competițiile din acea zi (handbal, volei, baschet). Așa mi-a fost inoculată dragostea pentru sport, pentru performanță, pentru competiție.

Dumitru_C
Dumitru_C  •  02 Martie 2026, 12:13

10.000 de locuri are si Polivalenta de la Cluj, dar clujenii macar au echipa de baschet in EuroLiga, au turneul de tenis WTA, au Sports Festival si Untold, e ceva complex la ceea ce Brasovul doar poate spera in urmatorii 5 ani

Draconian
Draconian  •  02 Martie 2026, 11:00

bani aruncati pe fereastra, cu banii astia faceai un spital sau o gradinita si o scoala sau reparai niste strazi niste trotuare astupai niste gropi etc .. sali de sport ne trebuie noua, asta ne mai lipsea sa avem si noi cîteva sali de sport cît de cît mai moderne sa nu ne mai facem de rîs cînd jucam cu strainii..

Comentează