SPORTURI  »  ATLETISM  »  CUPA EUROPEANĂ

Alexandru Novac a obținut aurul la suliță, în cadrul Cupei Europene din Portugalia

Alexandru Novac/ foto: Guliver GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 martie 2022 23:09 / Actualizat duminica, 13 martie 2022 23:16

Alexandru Novac (24 de ani), atletul român, a câștigat medalia de aur la proba de aruncare a suliței, în cadrul Cupei Europene de aruncări.

Duminică, în competiția din Portugalia, sportivul român a aruncat 80,49 metri, potrivit Agerpres. Aurul de la Cupa Europeană reprezintă ce mai bună performanță a sezonului pentru Alexandru Novac, atlet clasat pe locul 12 la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Rapid - Dinamo 3-1 » Prima victorie „alb-vișinie” în derby după 13 ani și jumătate!
Rapid - Dinamo

Alexandru Novac, aur la aruncarea suliței

Medalia de aur obținută de Novac reprezintă cea mai bună performanță a sportivilor români, duminică, la Cupa Europeană de aruncări. Alexandru Rareș Toader a terminat pe locul 8 la aruncarea greutății, cu 19,72 metri.

Bianca Florentina Ghelber a încheiat pe poziția a 11-a la proba de aruncare a ciocanului (67,4 m). Aceasta a obținut cel mai bun rezultat al unui atlet român la Jocurile Olimpice de la Tokyo, terminând pe locul 6 la aceeași probă.

Tot duminică, Ana Adela Stanciu a terminat pe 6 la aruncarea ciocanului Under-23, cu 62,37, mai scrie sursa citată. România a terminat ziua pe locul 8 în clasamentul pe medalii. Podiumul a fost alcătuit din Franța, Italia și Turcia.