ATLETISM    •   GREȘEALĂ

Luni, 13 August

Cunoscuta atletă israeliană Lonah Salpeter (29 de ani) a fost protagonista unei gafe imense, care a costat-o medalia în proba de 5000 de metri de la Europenele de la Berlin.

Atleta se afla într-o poziție ideală pentru obținerea unei medalii, pe locul doi, dar s-a oprit inexplicabil preț de câteva secunde cu un tur înainte de final. Aceasta și-a dat seama prea târziu de greșeala făcută, a continuat cursa, dar a fost întrecută de celelalte competitioare, iar visul obținerii unei medalii s-a spulberat!

Finalul probei a fost demoralizant pentru atleta israeliană născută în Kenya. S-a prăbușit în lacrimi lângă pistă, uluită de greșeala care a costat-o câștigarea unei medalii.