SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL PRINCIPATULUI MONACO

Prinţul vitezei

Articol de GSP - Publicat luni, 25 mai 2009 00:00

Jenson Button a cîştigat fără drept de apel la Monte Carlo, iar surpriza cursei au contituit-o Ferrari şi Raikkonen, care au urcat, în premieră, pe podium

Brawn GP pare de neoprit din galopul său către titlurile din acest an. Jenson Button a pilotat cu eleganţa şi pasivitatea unui prinţ la Monaco, conducînd ostilităţile de la început şi pînă la sfîrşit. Iar locotenentul său, Rubens Barrichello, l-a urmat credincios, deşi s-a plîns pe la boxe că echipa îl sprijină mai mult pe Jenson. "Off the record", au şi de ce, britanicul cîştigînd 5 din cele 6 curse desfăşurate pînă acum!

Kimi Raikkonen a obţinut primul podium pentru Ferrari din acest sezon, terminînd pe 3. Iar Massa l-a secondat, pe 4. Ceea ce înseamnă că circuitul monegasc ar putea constitui punctul de relansare a "căluţului cabrat" şi sfîrşitul coşmarului pentru scuderia din Maranello.

Hamilton, neputincios
Campionul en titre a dat dovadă la Monte Carlo că este încă departe de echilibrul caracteristic învingătorilor. El a plecat din coada plutonului, după ce a dat cu maşina de gard în calificări. Iar în cursă nu a reuşit să arate nimic, terminînd pe 12. Şi nu se poate spune că monopostul a fost de vină! Pînă cînd s-a înfipt în parapetul de protecţie, în turul 53, coechipierul său, Kovalainen, s-a menţinut în plutonul fruntaş.