SPORTURI  »  BASCHET  »  FINALA NBA

VIDEO Pas uriaș spre titlu! Boston Celtics profită de slăbiciunile lui Golden State Warriors și revine în avantaj în finala NBA

Boston Celtics câștigă meciul 3 cu Golden State Warriors, 116-100, și trece din nou în avantaj în finala NBA, 2-1. Foto: NBA

Articol de - Publicat joi, 09 iunie 2022 09:04 / Actualizat joi, 09 iunie 2022 09:49

Boston Celtics câștigă meciul 3 cu Golden State Warriors, 116-100, și trece din nou în avantaj în finala NBA, 2-1. Următoarea confruntare are loc în doar două zile, sâmbătă, de la 4:00 dimineața, tot pe terenul „verzilor”.

După un zbor de aproape 6 ore, finalistele s-au mutat pe coasta de Est, la TD Garden, sala pe care cei de la Celtics o împart cu Bruins, echipa de hochei a orașului. E gheață sub parchet, ceva SF pentru noi, dar atât de banal pentru State.

Mai țineți minte episodul din 2010, când porțile din Giulești, înainte de Rapid - Steaua, erau mai mici și Tătărușanu „ștergea de praf” transversala? Se întâmplă și la americani. La încălzire, Curry și colegii săi au sesizat că unul dintre coșuri nu e la înălțimea corectă. De acum se intră pe teren cu ruleta la orice sport. Vigilență maximă, băieți!

Finala NBA » Meciul 3: Boston Celtics - Golden State Warriors 116-100

Boston a părut că vrea să își sufoce adversarul încă din primele minute și a refuzat să ia piciorul de pe accelerație în prima repriză. Jaylen Brown a fost sclipitor, motorul echipei în primele 12 minute, când a contribuit decisiv la 24 de puncte, cu două mai multe decât Golden State! Trei aruncări perfecte de 3 puncte, un total de 17, plus 3 pase decisive care s-au transformat în alte 7 puncte!

Boston, start năucitor

Golden State a încercat să răspundă de la linia de 3 puncte, dar rezultatul a fost dezastruos, doar două coșuri din 10 încercări! Curry s-a ales și cu două faulturi personale foarte rapid și urma să devină o țintă pentru gazde.

Jocul a continuat să scârțâie pentru Golden State, care s-a văzut condusă și cu 18 puncte! Multe erori în defensivă și puține soluții la jocul agresiv al gazdelor.

Boston s-a jucat însă cu focul și a început să trateze fazele cu lejeritate. Două minute pline de greșeli și aruncări slabe au fost suficiente pentru ca Thompson și Curry să reducă handicapul la 7 puncte. Klay și-a reintrat în ritm după prestația extrem de slabă din meciul 2.

Brown și Smart au trezit-o pe Boston la realitate. N-ai cum s-o lași pe Golden State să intre în meci după ce ai jucat atât de bine. 12 puncte avans la pauză, 68-56!

15 punctea marcat Thompson pentru Golden State în prima repriză, după ce în meciul 2 reușise doar 11, numai 4 coșuri din 19 aruncări

Dacă vrei să-i bați pe Warriors, trebuie să-i blochezi în sfertul 3, unul pe care îl domină copios. Curry a început repriza cu două coșuri de 3 puncte și, deși a adunat rapid al patrulea fault personal, a continuat să forțeze în ofensivă.

Revenire de senzație

Nouă puncte diferență pe tabelă, moment în care Steph a scos din joben o nouă lovitură perfectă de la mare distanță, iar Al Horford a făcut greșeala de a intra cu piciorul sub zona în care Curry urma să aterizeze după săritură. Fault antisportiv! O aruncare liberă și posesia. Curry transformă fără emoții, apoi Porter trântește încă 3 puncte! 7 dintr-o lovitură pentru Golden State! 80-82!

Un minut mai târziu, Curry lovea din nou, 83-82! Ce revenire!

15 punctea marcat Curry în sfertul 3, reușind s-o aducă pe Golden State în avantaj pentru prima dată de la startul meciului când condusese cu 2-0

Golden State, emoții cu Steph Curry

Sfertul 4 a început de la 93-89 pentru Celtics, iar oaspeții păreau sleiți după efortul din ultimele minute. În special Curry, care a pierdut 3 mingi pe faza de atac în mai puțin de două minute! Tatum începe ultimul sfert cu 8 puncte, iar avansul începe să crească din nou.

Cu 4 minute rămase pe ceas înainte de final, Draymond, inamicul numărul 1 al celor 19.000 de fani de la TD Garden, a fost eliminat după cel de-al șaselea fault personal. O fază la care Al Horford a căzut peste piciorul stâng al lui Steph Curry. Vedeta lui GSW a mai rămas pe teren două minute, deși șchiopăta vizibil. Steve Kerr n-a mai vrut să riște nimic și a aruncat prosopul.

Momentul în care Horford cade pe picorul stâng al lui Curry

Boston câștigă, 116-100, și trece din nou în avantaj în finală. Un meci excelent făcut de tripleta Tatum - Brown - Smart, prima de la Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson și Michael Cooper (1984) care termină un meci din finală cu cel puțin 20 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive fiecare.

Urmează un nou meci la Boston în care gazdele trebuie să scoată tot ce au mai bun. Golden State a câștigat toate cele 5 meciuri disputate după o înfrângere în acest play-off. Și are o serie incredibilă de 26 de confruntări în play-off cu cel puțin o victorie în deplasare. După 3 meciuri însă, Boston domină confruntarea la toate capitolele.

În acest play-off nu am fost foarte buni acasă. Ne pare rău pentru fani, pentru că ne dau atâta energie la meciuri. Mă bucur că le-am oferit o victorie. O să avem mare nevoie de ei și vineri (n.r. - sâmbătă dimineață în România).