SPORTURI  »  BASCHET  »  3 LA 3

Articol de GSP - Publicat luni, 05 august 2013 00:00 / Actualizat luni, 05 august 2013 13:31

In weekend s-a desfăşurat turneul final Wizz Air Sport Arena Streetball, pe terenurile din Universitatea Politehnica Bucuresti. Peste 100 de premiaţi au fost la cel mai important turneu al anului, concluzia principala a acestui sezon fiind ca baschetul 3 la 3 este pe un drum ascendent atât ca si număr de participanţi dar si ca nivel de joc, echipele devenind pe an ce trece din ce in ce mai puternice.

Rahova’s Finest s-au dovedit Wizz Air Sport Arena Streetball’s Finest şi vor reprezenta România în circuitul mondial de baschet 3 la 3, la turneul Master. Alin Spahiu, Catalin Bordei, Catalin Vlaicu si Aurel Similache sunt cei patru români care s-au calificat pentru FIBA 3x3 World Tour, după ce au trecut în finala turneul Master Wizz Air Sport Arena Streetball de echipa Profu’ şi învăţăceii.

Doi dintre componenţii echipei câştigătoare au obţinut şi trofeele de Most Valuable Player, Cătălin Vlaicu pentru turneul Master iar Cătălin Bordei pentru întreg sezonul 2013, ultimul fiind pe locul 1 în clasamentul jucătorilor în acest an.

Unul dintre cele mai dramatice momente de la turneul Master a fost finala concursului de trei puncte, acolo unde Bogdan Amariucai a câştigat în faţa lui Alex Danila după două runde suplimentare. Dupa un 15-15, în prima runda suplimentară ambii participanţi au marcat câte 14 puncte, iar în a doua "repriza de prelungiri" după cele 14 puncte marcate de Alex Danila, Bogdan Amariucai a reuşit 15 cu o aruncare în ultima secundă.

Adrian Stan s-a dovedit cel mai îndemânatic jucător şi s-a impus în concursul de Skills, în timp ce Vlad Muscurel a fost premiat pentru concursul de slam-dunk pe care l-a câştigat săptămâna trecută la turneul din Piaţa Universităţii. Muscurel va reprezenta de asemenea România la FIBA 3x3 World Tour Praga, în concursul de slam-dunk. Campionii de la masculin sub 18 ani, cu Dimitris Rasty în prim plan, s-au impus din nou în duelul generaţiilor cu câştigătorii categoriei veteranilor, plus 35 de ani.

Cel de-al nouălea sezon al Wizz Air Sport Arena Streetball s-a încheiat cu festivitatea de premiere, efectuată de fostul component al naţionalei de baschet a României, Claudiu Fometescu, invitat special la ultimul turneul al anului.