SPORTURI  »  BASCHET  »  CUPA SEPSI

MTK a câștigat Cupa Sepsi la baschet feminin! Cum s-a descurcat campioana României

Echipa maghiară TFSE-MTK a câștigat „Cupa Sepsi”, după ce a învins-o în finala competiției, cu 71-67, pe gazda Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe. În finala mică, Besiktas a triumfat în fața lui CSM Alexandria, după prelungiri (60–57).

Articol de - Publicat luni, 19 septembrie 2022 21:22 / Actualizat luni, 19 septembrie 2022 21:50

În semifinale, Sepsi trecuse cu 64-47 de Besiktas, iar MTK cu 80-51 de Alexandria.

Cea mai valoroasă jucătoare a turneului de la Sfântu Gheorghe a fost desemnată Khaalia Hillsman (TFSE-MTK). Dúl Panka (TFSE-MTK) a fost cea mai bună apărătoare, iar Maria Jespersen cea mai bună jucătoare a lui Sepsi-SIC.

Sepsi-SIC, aniversare de 10 ani

Cupa Sepsi a fost organizată cu ocazia împlinirii a zece ani de la înființarea clubului Sepsi-SIC.

Sepsi Sf. Gheorghe are 6 titluri de campioană în Liga Națională de baschet feminin, inclusiv cel de anul trecut. A cucerit și 7 Cupe ale României.

Pe lângă echipa de baschet, campioană de șase ori în țara noastră, gruparea covăsneană mai are secții de handbal, lupte, tenis de masă și ciclism.

Delegația României, în grafic la Campionatele Mondiale de canotaj din Cehia!

VIDEO Jaqueline Cristian, primul titlu după accidentarea groaznică din februarie » Salt de 19 locuri în clasament