SPORTURI  »  BASCHET  »  BASCHET / EUROLIGĂ JUNIORI

Succes uriaș pentru un român! A cîștigat Euroliga juniorilor cu Real Madrid și a încheiat un sezon perfect

Emanuel Cățe și trofeul Euroligii la juniori

Articol de - Publicat duminica, 17 mai 2015 16:48

Bucureșteanul Emanuel Cățe, 17 ani, a reușit o victorie uriașă alături de echipa sa, Real Madrid, în finala Euroligii juniorilor, competiție denumită Adidas Next Generation Tournament și considerată maximul în baschetul european de club

Spaniolii s-au impus cu 73-70 în fața celor de la Steaua Roșie Belgrad și și-au adjudecat trofeul. Turneul final s-a desfășurat chiar la Madrid și a fost destinat tinerilor sub 18 ani.

VEZI AICI ÎNREGISTRAREA INTEGRALĂ A FINALE

Tînărul a evoluat în toate partidele, cîștigate de spanioli împotriva sîrbilor, dar și a formațiilor Stella Azzurra Basketball Academy Roma (74-43), INSEP (Franța, 65-58) și VEF Riga (Letonia, 85-60).

La acest turneu a mai evoluat și alt baschetbalist român, Rareș Uță (Unicaja Malaga), eliminat în grupă.

"Sîntem campionii Europei! E foarte greu să găsești cuvinte pentru aceste momente. Toată muncă dificilă a fost răsplătită. Sezon perfect, am cîștigat tot ce se putea", a punctat Cățe imediat după finală.

43
de victorii din tot atîtea partide a avut Real Madrid U18 în acest sezon, cucerind și titlul în Spania

La 2,04m, Emanuel Cățe, născut pe 30 iulie 1997, este unul dintre cei mai apreciați tineri baschetbaliști români. Pivotul a fost prezentat, pe cînd avea doar 16 ani, în rubrica "Tînărul Săptămînii" din ediția tipărită a Gazetei Sporturilor.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”