SPORTURI  »  BOX  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE BOX

Două românce în „sferturi” la Europenele de box din Muntenegru

Claudia Nechita.
Claudia Nechita. FOTO: @Facebook: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Articol de - Publicat luni, 17 octombrie 2022 16:15 / Actualizat luni, 17 octombrie 2022 16:50

Claudia Nechita şi Loredana Marin s-au calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box feminin de la Budva (Muntenegru). Claudia Nechita a învins-o la puncte pe ucraineanca Mariana Basaneţ (5-0) şi va lupta în "sferturile" categoriei 57 kg cu irlandeza Michaela Walsh, pe 18 octombrie.

Dayana Yastremska cere interzicerea Anastasiei Gasanova, după declarațiile rusoaicei despre războiul din Ucraina!
TRANSYLVANIA OPEN

La categoria 60 kg, Loredana Marin a trecut de germanca Jenin Zeynab Heck şi va boxa pentru un loc în semifinale cu kosovara Donjeta Sadiku, pe 19 octombrie.

România participă la CE cu cinci pugiliste, azi urmând să intre în concurs Steluța Duță la categoria 48 kg.

Sâmbătă, Alexandra Gheorghe a fost eliminată din primul tur la categoria 50 kg, iar vineri Lăcrămioara Perijoc a pierdut și ea de la prima luptă la 54 kg.

Rana care nu se vindecă » 50 de ani de la ratarea celebrei finale de Cupa Davis, 2-3 cu SUA. Ceaușescu întreba: „Ilie a dormit bine? A mâncat bine?”