CICLISM    •   TURUL ITALIEI 2018, ETAPA 11: ASSISI-OSIMO, 156KM

SENZAȚIONAL! Tricoul roz Simon Yates, victorie-lecție în etapa a 11-a din Giro! GAME OVER pentru Chris Froome!

Simon Yates, foto: Giro d'Italia Instagram
Simon Yates, foto: Giro d'Italia Instagram

Articol de — Miercuri, 16 Mai 2018

Tricoul roz din Turul Italiei, britanicul Simon Yates (Mitchelton–Scott), a obținut a doua victorie de etapă din această ediție, după ce s-a cățărat senzațional pe pavatele din orașul Osimo și nu a putut fi urmărit îndeaproape decât de câștigătorul de anul trecut, Tom Dumoulin (Sunweb). 

A fost o nouă zi în care Chris Froome (Sky) și Fabio Aru (UAE) au pierdut timp prețios, 40, respectiv 21 de secunde, și duși peste marja de 3 minute în raport cu Yates, cei doi mari favoriți par să fi ieșit substanțial din calculele pentru clasamentul general. 

Am avut o etapă de 156 de kilometri, între Assisi și Osimo, cu un final foarte complicat, disputat în cățărare pe străduțe înguste și pavate.

Bătălia a fost suficient de solicitantă încât să îi scoată la iveală pe oamenii de clasament general, iar cel care a condus atacul a fost nimeni altul decât tricoul roz, Simon Yates. Britanicul în vârstă de 25 de ani a decolat în ultimele 3 borne, după ce Zdenek Stybar (QuickStep Floors) și Tim Wellens (Lotto-Soudal) au pornit ostilitățile în pluton. 

Yates s-a trezit repede singur, urmărit fiind de Tom Dumoulin, în timp ce ceilalți rivali încercau din greu să domolească rampele din Osimo. Atacul lui Yates s-a dovedit irezistibil până la final, care a obținut astfel a doua sa victorie în ultimele 3 etape și care a setat un standard greu de ignorat. 

Tom Dumoulin devine singurul rutier în marja de un minut distanță de Yates, la 47 de secunde diferență. 

Clasamentul etapei:

1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 3:25:53
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:02
3 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:00:05
4 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:08
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 
6 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 
7 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 
8 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 0:00:11
9 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:18
10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:00:21

Clasamentul general:

1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 47:08:21
2 Tom Dumoulin (Ned) Sunweb 0:00:47
3 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:01:04
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:01:18
5 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:01:56
6 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo 0:02:09
7 Rohan Dennis (Aus) BMC 0:02:36
8 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:02:54
9 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:02:55
10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:03:10

Comentarii (1)

Costel Tudor  •  16 Mai 2018, 20:51

In sfarst , Froome este sănătos , nu a mai făcut crize de asm !!!

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
04:00 Tenis

Australian Open

Eurosport, Eurosport 2
16:30 Handbal M, CM 2019

Brazilia - Coreea

Digi 2
16:30 Handbal M, CM 2019

Egipt - Angola

Digi 4
19:00 Handbal M, CM 2019

Germania - Serbia

Digi 2
19:00 Handbal M, CM 2019

Macedonia - Islanda

Digi 4, Telekom 4
21:15 Handbal M, CM 2019

Danemarca - Norvegia

Digi 4, Telekom 2
21:30 Handbal M, CM 2019

Spania - Croația

Digi 2, Telekom 1
21:30 Handbal M, CM 2019

Suedia - Ungaria

Digi 3
23:00 Baschet M

Gran Canaria - Fenerbahce

Digi 4
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 21 13 7 1 35 - 12 46
2 FCSB 21 12 4 5 40 - 24 40
3 CSU Craiova 21 11 5 5 37 - 19 38
4 Sepsi OSK 21 9 6 6 29 - 19 33
5 Viitorul 21 10 3 8 25 - 23 33
6 Astra Giurgiu 21 8 7 6 28 - 20 31
7 Hermannstadt 21 8 4 9 22 - 22 28
8 Gaz Metan 21 7 7 7 23 - 28 28
9 Poli Iași 21 8 4 9 26 - 32 28
10 FC Botoșani 21 6 8 7 26 - 30 26
11 Dinamo 21 5 7 9 22 - 34 22
12 Călărași 21 3 8 10 13 - 23 17
13 Chiajna 21 4 5 12 16 - 37 17
14 FC Voluntari 21 2 7 12 21 - 40 13
Vi 01.02.19
17:00
Chiajna
-
FC Botoșani
-
Vi 01.02.19
20:00
Gaz Metan
-
Astra Giurgiu
-
Sa 02.02.19
14:00
Călărași
-
FCSB
-
Sa 02.02.19
20:00
CFR Cluj
-
Hermannstadt
-
Du 03.02.19
17:00
FC Voluntari
-
Sepsi OSK
-
Du 03.02.19
20:00
Viitorul
-
CSU Craiova
-
Lu 04.02.19
20:00
Dinamo
-
Poli Iași
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV