CICLISM  ·  TURUL ITALIEI 2018, ETAPA 11: ASSISI-OSIMO, 156KM

SENZAȚIONAL! Tricoul roz Simon Yates, victorie-lecție în etapa a 11-a din Giro! GAME OVER pentru Chris Froome!

Simon Yates, foto: Giro d'Italia Instagram
Simon Yates, foto: Giro d'Italia Instagram

Articol de — Miercuri, 16 Mai 2018

Tricoul roz din Turul Italiei, britanicul Simon Yates (Mitchelton–Scott), a obținut a doua victorie de etapă din această ediție, după ce s-a cățărat senzațional pe pavatele din orașul Osimo și nu a putut fi urmărit îndeaproape decât de câștigătorul de anul trecut, Tom Dumoulin (Sunweb). 

A fost o nouă zi în care Chris Froome (Sky) și Fabio Aru (UAE) au pierdut timp prețios, 40, respectiv 21 de secunde, și duși peste marja de 3 minute în raport cu Yates, cei doi mari favoriți par să fi ieșit substanțial din calculele pentru clasamentul general. 

Am avut o etapă de 156 de kilometri, între Assisi și Osimo, cu un final foarte complicat, disputat în cățărare pe străduțe înguste și pavate.

Bătălia a fost suficient de solicitantă încât să îi scoată la iveală pe oamenii de clasament general, iar cel care a condus atacul a fost nimeni altul decât tricoul roz, Simon Yates. Britanicul în vârstă de 25 de ani a decolat în ultimele 3 borne, după ce Zdenek Stybar (QuickStep Floors) și Tim Wellens (Lotto-Soudal) au pornit ostilitățile în pluton. 

Yates s-a trezit repede singur, urmărit fiind de Tom Dumoulin, în timp ce ceilalți rivali încercau din greu să domolească rampele din Osimo. Atacul lui Yates s-a dovedit irezistibil până la final, care a obținut astfel a doua sa victorie în ultimele 3 etape și care a setat un standard greu de ignorat. 

Tom Dumoulin devine singurul rutier în marja de un minut distanță de Yates, la 47 de secunde diferență. 

Clasamentul etapei:

1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 3:25:53
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:02
3 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:00:05
4 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:08
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 
6 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 
7 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 
8 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 0:00:11
9 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:18
10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:00:21

Clasamentul general:

1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 47:08:21
2 Tom Dumoulin (Ned) Sunweb 0:00:47
3 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:01:04
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:01:18
5 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:01:56
6 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo 0:02:09
7 Rohan Dennis (Aus) BMC 0:02:36
8 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:02:54
9 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:02:55
10 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:03:10

Comentarii (1)

Costel Tudor  •  16 Mai 2018, 20:51

In sfarst , Froome este sănătos , nu a mai făcut crize de asm !!!

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Telekom 4
12:00 Tenis, ATP

Turneul din Barcelona

Telekom 4
12:00 Snooker

CM: Sheffield

Eurosport
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
19:30 Fotbal, Liga 2

Mioveni - Petrolul

Digi 1, Telekom 1
21:00 Baschet M

Panathinaikos Atena - Real Madrid

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Girona

Digi 3, Telekom 2
21:45 Fotbal, Cupa Germaniei

Hamburg - Leipzig

Telekom 3
21:45 Fotbal, Premier League

Tottenham - Brighton

Eurosport
22:30 Fotbal, La Liga

Alaves - Barcelona

Digi 1, Telekom 1
22:45 Baschet M

Zalgiris Kaunas - Fenerbahce Istanbul

Digi 4, Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-