SPORTURI  »  FORMULA 1  »  JAPONIA

Verstappen n-a înțeles nimic din finalul cursei: „Sunt campion? Ești sigur?” » Cele mai tari glume după confuzia din Formula 1

Max Verstappen, confuz când i se transmite că e campion // foto: captură @ Twitter +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 11:43 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 13:18

Formula 1. Finalul de cursă din Japonia a fost caracterizat de un cuvânt: confuzie. Max Verstappen (25 de ani) a devenit campion în timp ce oferea interviul de la final, i s-a transmis ulterior că a câștigat titlul, dar tot era circumspect.

Max Verstappen a trecut primul linia de finiș pe Suzuka, cu Charles Leclerc pe a doua poziție. Cu aceste rezultate, Verstappen n-ar fi devenit campion de astăzi, iar așteptarea s-ar fi prelungit până la următoarea cursă, pe COTA (Austin).

Scene SCANDALOASE în Formula 1, pe Suzuka » Pilotul a fost aproape de o tragedie și a început să urle: „Puteam să mor!”
MP AL JAPONIEI

Confuzie totală după Marele Premiu al Japoniei. Max Verstappen: „Ești sigur că sunt campion?”

Totul s-a schimbat în doar câteva minute, când comisarii de cursă au dictat penalizarea cu 5 secunde a lui Leclerc, ceea ce l-a coborât pe monegasc pe locul 3 în clasamentul întrecerii. Leclerc ieșise în afara circuitului și a tăiat șicana la revenirea pe pistă.

Verstappen a oferit interviul de la final fără să știe că e campion. Până la urmă, interviatorul i-a spus că Leclerc a fost penalizat cu 5 secunde, dar Verstappen a fost în continuare nesigur de câștigarea titlului, existând și posibilitatea ca doar jumătate dintre puncte să fie acordate astăzi, întrucât cursa a avut doar 28 de tururi.

„FIA calculând punctele și numindu-l pe Max campion”
„- Max Verstappen, ești campion mondial.
- Nu”.
„Toată lumea, după cele întâmplate: n-am habar cum să mă comport”
+2 FOTO

Nu a fost cazul, iar ulterior, în cooldown room, camera unde piloții de pe podium se adună și discută după cursă, o persoană a venit la Verstappen și i-a transmis că e campion.

„Dar nu sunt campion, nu? Sunt? Ești sigur?”, a răspuns Verstappen. Ulterior a mers să fie fotografiat în camera amenajată special pentru celebrarea titlului.

- Nu”.
+2 FOTO

E o nebunie. Privind retrospectiv la ce an am avut... a fost incredibil. Le sunt atât de recunoscător tuturor celor care au contribuit la acest succes.

Cred că primul titlu a fost emoționant, dar al doilea este chiar mai frumos, la ce sezon an avut. Nu se întâmplă des să ai astfel de sezoane.

- Max Verstappen, după cucerirea titlului

Mai multe din Formula 1:

Celebrul Fabrizio Romano a schimbat sporturile și a anunțat cea mai tare mutare a sfârșitului de an în Formula 1: „Contract semnat!”
MUTARE

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”