SPORTURI  »  FORMULA 1  »  SILVERSTONE

Max Verstappen nu îl iartă pe Lewis Hamilton: „Am urmărit din spital cum sărbătoreau victoria”

Max Verstappen (23 de ani), liderul clasamentului piloților din Formula 1, a fost scos din cursă la Silverstone, încă din primul tur, după ce a fost tamponat de rivalul Lewis Hamilton (36 de ani). +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 iulie 2021 23:47 / Actualizat luni, 19 iulie 2021 00:07

Cursa de la Silverstone a început cu un incident major între Verstappen și Hamilton, primii doi pe grila de start. Nu trecuse nici un minut din cursă, iar olandezul, depășit de Hamilton pe interior, a fost agățat pe roata dreapta spate de englez, care încerca să-și recupereze poziția de lider.

Bolidul lui Max s-a izbit de parapet, iar olandezul a fost nevoit să abandoneze. Lewis a fost penalizat cu doar 10 secunde și a câștigat cursa.

Verstappen nu îl iartă pe Hamilton

„Sunt foarte dezamăgit că am ieșit așa din cursă. Să urmăresc cum se sărbătorea victoria din spital a fost lipsit de respect și de fair-play. Dar mergem mai departe. Acum sunt OK. Pedeapsa dată (n.r. 10 secunde pentru Hamilton) nu ne ajută și nici nu e suficientă pentru mișcarea periculoasă făcută de Lewis”, a transmis Verstappen, pe Twitter.

„Nu așa vreau să câștig o cursă, bineînțeles, dar se întâmplă și lucruri din astea. Sper doar că Max e OK. Sper să concurăm împreună mult timp de-acum încolo”
Lewis Hamilton

185 de puncteare Verstappen, lider în clasamentul piloților. Hamilton ajunge la 177

FOTO Hamilton a revenit incredibil după ciocnirea cu Verstappen! A 8-a victorie din carieră la Silverstone

Jefuit pe Wembley, starul din F1 este zguduit: „Nu am mai dormit bine”