SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP FRANȚA

FOTO Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Franței! Lewis Hamilton, depășit în penultimul tur

Max Verstappen a câștigat MP al Franței // foto: Guliver/gettyimages +8   FOTO
Max Verstappen a câștigat MP al Franței // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 iunie 2021 17:17 / Actualizat luni, 28 iunie 2021 10:31

Max Verstappen (23 de ani) a câștigat Marele Premiu al Franței. Pe podium au Lewis Hamilton (36) și colegul olandezului de la Red Bull Racing, Sergio Perez (31).

După două curse în care nu a prins podiumul, pe circuitele stradale din Monte Carlo și Baku, Lewis Hamilton a fost aproape de a câștiga MP al Franței.

Totuși, în Le Castellet, pe circuitul Paul Ricard, Max Verstappen a trecut primul linia de finish. Imediat sub el au terminat Lewis Hamilton, apoi colegul lui Verstappen de la Red Bull Racing, Sergio Perez. Cursa a fost una foarte reușită și pentru piloții McLaren, Norris și Ricciardo adjudecându-și pozițiile 5, respectiv 6.

+4 FOTO

Max Verstappen a câștigat MP al Franței!

Max Verstappen a plecat din pole-position, dar a cedat poziția de lider încă din primul viraj, pe care l-a luat prea larg, permițându-i astfel lui Lewis Hamilton să îl depășească.

Verstappen a revenit pe primul loc în turul 20, profitând de intrarea la boxe a lui Hamilton, dar britanicul a recăpătat șefia în turul 33, când Verstappen a intrat la boxe pentru a trece la cauciucuri medii.

Hamilton a rămas în fruntea cursei până în penultimul tur, când Verstappen l-a depășit! „Olandezul zburător” nu a mai cedat primul loc până la final și își consolidează astfel poziția de lider în clasamentul general al piloților! Distanța dintre Verstappen și Hamilton ajunge să fie de 12 puncte!

Clasamentul în MP al Franței

Strategia cu două opriri la boxe a dat roade. Ne-am luptat întreaga cursă (n.r. - cu Lewis Hamilton). Cred că așa va fi pentru restul sezonului.
- Max Verstappen, Red Bull Racing

Felicitări lui Max, a făcut o treabă foarte bună. Sunt fericit cu rezultatul, din nefericire am pierdut primul loc, dar oricum a fost o cursă grozavă. Trebuie să ne găsim ritmul.