SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL ITALIEI

Paradox în Formula 1: s-a calificat al 19-lea, a fost penalizat cu 15 locuri și pleacă în cursă de pe 16!

Kevin Magnussen // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 11 septembrie 2022 12:43 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2022 13:03

Kevin Magnussen (29 de ani), pilot Haas F1, a fost al 19-lea cel mai rapid în calificările de sâmbătă de la Monza. Danezul a fost penalizat cu 15 poziții pe grila de start, dar va pleca de pe locul 16 în cursa de astăzi!

Kevin Magnussen, locul 11 în clasamentul general al piloților în acest sezon, în care a adunat un total de 22 de puncte, a fost al doilea cel mai lent pilot în calificările din Monza de sâmbătă.

Cu un timp de 1:22.908, l-a avut sub el doar pe colegul Mick Schumacher, singurul cu timp peste un minut și 23 de secunde.

Max Verstappen se impune la Monza, după un week-end haotic » Încă o revenire de senzație a campionului mondial!
MP AL ITALIEI

Paradox în Formula 1: Magnussen s-a calificat al 19-lea, a fost penalizat cu 15 locuri și pleacă în cursă de pe 16

Ulterior, clasamentul din calificări a fost actualizat ținând cont de penalizările suferite de piloți. Magnussen a fost retrogradat cu 15 poziții, câte 5 pentru schimbarea peste limită a 3 elemente de pe monopost: motorul cu ardere internă, turbocompresorul și MGU-H.

Cu toate acestea, danezul va pleca de pe locul 16 în cursa de astăzi! Cum a fost posibil?

Trei dintre piloții clasați mai sus decât Magnussen în calificări, Carlos Sainz (locul 3), Lewis Hamilton (#5) și Yuki Tsundoda (#15) au primit o penalizare mai drastică pentru schimbările de pe monopost, aceea de a începe din coada grilei. Astfel, ei vor pleca ultimii, în ordinea timpilor din calificări - fiind cel mai lent, Tsunoda pleacă ultimul, cu Hamilton pe 19 și Sainz jr. pe 18.

Pentru ce au fost penalizați cei 3?

• Carlos Sainz jr.: schimbarea sistemului de stocare a energiei, MGU-K, cutiei de viteze și sistemului de control electric.
  • Lewis Hamilton: schimbarea întregii unități de putere.
  • Yuki Tsunoda: 10 locuri pentru a cincea „mustrare” din acest sezon (etapa trecută, la Zandvoort, a condus cu centura slăbită) + unitate nouă de putere.
    Informații conform Motorsport.com

Grila de start în cursa de astăzi, care va începe la ora 16:00:

sursă foto: Twitter @ F1

Mai multe știri din Formula 1:

„CLOVNILOR!” » Val de meme necruțătoare după ce mecanicii Ferrari au ieșit cu 3 roți în loc de 4 la oprirea lui Carlos Sainz

„Mi-ați tras-o, habar n-aveți cât de nervos sunt!” » Lewis Hamilton a răbufnit pe radio, în timpul cursei din Zandvoort