SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL BRAZILIEI

FOTO George Russell, victorie în premieră în Formula 1 » Dublă Mercedes în Marele Premiu al Braziliei + Verstappen doar pe 6. Cum arată clasamentele

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 noiembrie 2022 22:03 / Actualizat duminica, 13 noiembrie 2022 22:10

George Russell (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Braziliei, de la Interlagos. Este primul succes al britanicului în Formula 1. Lewis Hamilton a terminat pe 2, iar Carlos Sainz a venit pe 3.

• Acesta a fost a 21-a cursă a sezonului, penultima. Ultima cursă are loc pe 20 noiembrie, în Abu Dhabi

Plecat din pole-position după ce a câștigat cursa de sprint de sâmbătă, George Russell a câștigat fără emoții cursa de azi. Este pentru prima dată când pilotul ajuns la Mercedes înaintea acestui sezon, de la Williams, câștigă o cursă. În plus, acesta este primul succes al celor de la Mercedes din acest an.

Accident Hamilton - Verstappen

Pilotul s-a instalat încă de la început în fruntea cursei. Acesta a profitat de ciocnirea dintre Lewis Hamilton (locul 2) și Max Verstappen (locul 3), din turul 6, și s-a menținut în fața lui Sergio Perez, care nu a putut ține pasul cu acesta.

După accident, Verstappen a picat la coada clasamentului, a primit o penalizare de 5 secunde și a avut de muncă pentru a reveni în top. Olandezul, care deja a cucerit titlul mondial, a terminat cursa pe locul 6.

Și Charles Leclerc a avut o cursă de coșmar, după ce s-a lovit cu Lando Norris, în turul 6, și a ieșit în decor.

+10 FOTO

George Russell a câștigat Marele Premiu al Braziliei

George Russell și cei de la Mercedes au avut o strategie excelentă și britanicul nu a fost în pericol să-și piardă poziția de lider.

Finalul cursei a fost unul electrizant, după ce în turul 55 a fost nevoie de intervenția Saftey Car-ului. Cursa s-a reluat după 4 tururi, iar piloții Ferrari au fost cei mai câștigați.

După ce Russell și Hamilton, clasați pe primele două locuri, s-au distanțat de restul grupului, Sergio Perez (Red Bull) a avut de suferit, fiind depășit pe rând de Carlos Sainz (Ferrari), Charles Leclerc (Ferrari), Fernando Alonso (Alpine) și de colegul său, Verstappen.

Clasamentul MP al Braziliel

Clasament general piloți

Clasament general constructori

Desfășurarea Marelui Premiu de Formula 1 din Brazilia

Turul 71/71: Final de cursă. George Russell a câștigat cursa. A fost urmat de Hamilton, Sainz, Leclerc, Alonso, Verstappen, Perez, Ocon, Bottas și Stroll

Turul 65/71: Top 10: Russell, Hamilton, Sainz, Leclerc, Alonso, Perez, Verstappen, Ocon, Bottas, Stroll

Turul 63/71: Carlos Sainz a urcat pe locul 3, după ce a trecut de Sergio Perez

Turul 61/71: Top 10: Russell, Hamilton, Perez, Sainz, Leclerc, Alonso, Bottas, Verstappen, Ocon, Vettel

Turul 59/71: S-a reluat cursa

Turul 55/71: Pe pistă a intrat Saftey Car-ul

Turul 54/71: Comisarii de cursă au decis intervenția a Virtual Saftey Car-ul, după un abandon al lui Lando Norris.

Turul 50/71: Top 10: Russell, Sainz, Hamilton, Perez, Alonso, Bottas, Vettel, Leclerc, Ocon, Gasly

Turul 45/71: Lewis Hamilton a urcat pe locul 2, după ce l-a depășit pe George Russell.

Turul 41/71: George Russell are un avantaj liniștitor față de Sergio Perez, 8 secunde.  Pe 3 este Lewis Hamitlon

Turul 30/71: Top 10: Russell, Perez, Sainz, Hamilton, Alonso, Bottas, Vettel, Ocon, Gasly, Norris

Turul 24/71: George Russell conduce în continuare cursa, fiind urmat de Lewis Hamilton. Top: 10: Russell, Hamilton, Vettel, Norris, Bottas, Perez, Sainz, Ocon, Schumacher, Stroll

Turul 13/71: Max Verstappen este penalizat cu 5 secunde pentru incidentul cu Hamilton. Și Norris a primit o penalizare de 5 secunde după accidentul cu Leclerc.

Turul 8/71: Verstappen a intrat la boxe. E pe locul 17. Leclerc este pe 18, iar Hamilton e pe 8

Turul 6/71: S-a reluat cursa. Russel conduce. Verstappen l-a atacat pe Hamilton, iar cei doi piloți s-au lovit. Ulterior, și Norris și Leclerc s-au lovit, iar pilotul Ferrari a ieșit în decor.
Top 5: Russel, Perez, Norris, Sainz, Vettel

Turul 1/71: Avem Saftey Car. Kevin Magunssen și Daniel Ricciardo s-au lovit.
Top 10: Russell, Hamilton, Verstappen, Perez, Leclerc, Sainz, Vettel, Gasly, Schumacher

Turul 1/71: George Russell a început bine și și-a păstrat prima poziție. E urmat de colegul său, Lewis Hamilton

Război în interiorul echipei de Formula 1, după ce piloții s-au ciocnit de două ori în același tur: „Încă puțin și scap în sfârșit!” » Directorul i-a pus la colț: „Inacceptabil!”

Spectacol total în cursa sprint de pe Interlagos! Primă linie Mercedes în Marele Premiu de duminică