SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MARELE PREMIU AL UNGARIEI

MARELE PREMIU AL UNGARIEI // FOTO Lewis Hamilton, a opta victorie a sezonului, pe „Hungaroring” » Britanicul l-a devansat pe Verstappen după un final palpitant

Lewis Hamilton // foto: Reuters +14   FOTO
Lewis Hamilton // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 august 2019 18:35

Lewis Hamitlon (34 de ani), pilotul celor de la Mercedes și campionul en-titre din Fornula 1, a câștigat astăzi cea de-a opta cursă a sa din 2019, impunându-se în Marele Premiu al Ungariei după ce a plecat al doilea de pe grila de start.

Chiar dacă a plecat din pole-position, Max Verstappen (21 de ani), tânărul pilot al celor de la Red Bull, nu a rezistat în fața asediului lui Hamilton din finalul cursei. A fost depășit cu trei tururi înainte de final, ratând șansa de a câștiga a doua sa cursă consecutivă, după ce săptămâna trecută s-a impus în Germania.

În continuare fără victorie în actualul sezon, Ferrari s-a clasat pe locurile 3 și 4. Sebastian Vettel a completat podiumul, în timp ce colegul său Charles Leclerc a încheiat pe locul 4.

marele premiu al ungariei 5 +15 FOTO

Clasamentul final al cursei

Click pe imagine pentru zoom!

Clasament piloți:

Clasament constructori:

Vezi și: FORMULA 1 // Record fabulos al celor de la Red Bull chiar în cea mai frumoasă cursă din acest sezon