SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP MEXIC

VIDEO Max Verstappen a câștigat MP al Mexicului » Cum arată acum lupta pentru titlul de campion în Formula 1

Max Verstappen, MP Mexic, Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 08 noiembrie 2021 00:25 / Actualizat luni, 08 noiembrie 2021 00:39

Olandezul Max Verstappen (24 de ani) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, desfășurat pe pista Autódromo Hermanos Rodríguez.

Pilotul celor de la Red Bull a plecat de pe poziția a treia, dar a reușit să treacă în față în primul viraj, când a trecut de Lewis Hamilton și Valtteri Bottas.

Bottas (Mercedes), care plecase din pole-position, a fost lovit de Ricciardo (McLaren), iar Verstappen a reușit să profite de acest lucru și a trecut pe primul loc, după o depășire pe exterior.

Max Verstappen a câștigat MP din Mexic

Verstappen a condus cursa până la final și a reușit să câștige în ciuda faptului ca nu a plecat din pole-position. Hamilton, rivalul său de la Mercedes, a terminat pe poziția a doua, însă surpriza zilei a fost Sergio Perez, care a completat podiumul.

Colegul lui Verstappen de la Red Bull a încheiat pe locul 3, chiar în fața propriilor fani, devenind primul pilot mexican care termină pe podium pe acest circuit.

Sergio Perez, Foto: IG- Formula 1

A 3-a victorie în Mexic

Aceasta a fost a treia victorie a lui Max Verstappen în Mexic, dar și a 19-a victorie din carieră. Olandezul are 19 puncte avans față de Hamilton, cu patru curse rămase de disputat.

Următoarea cursă are loc pe 14 noiembrie, în Brazilia, Sao Paulo, pe pista Autodromo Jose Carlos Pace.