SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP ȚĂRILE DE JOS

Verstappen a câștigat Marele Premiu al Țărilor de Jos, cursa de „casă” din Formula 1. Russell și Leclerc completează podiumul

Max Verstappen // foto: Guliver/gettyimages +4   FOTO
Max Verstappen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2022 17:41 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2022 18:08

Max Verstappen (24 de ani) a câștigat Marele Premiu al Țărilor de Jos, cursa de „casă” din Formula 1! Podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes), respectiv Charles Leclerc (Ferrari). Olandezul s-a distanțat la 109 puncte în clasamentul general.

Întrecerea a început timid, fără schimbări importante în prima jumătate de clasament.

Primul moment-cheie al cursei a avut loc în turul 15, când Carlos Sainz, atunci pe 3, a intrat la boxe pentru un schimb de pneuri. Spaniolul i-a prins pe mecanicii Ferrari nepregătiți și a ieșit de pe linia boxelor după mai bine de 30 de secunde! A revenit astfel pe 11, ceea ce i-a spulberat șansele la podium.

Plecat din pole-position, Verstappen a gestionat excelent cursa. Indiferent de adversarul din spate, fie el Leclerc, Hamilton sau Russell, nu a comis nicio greșeală.

Întrecerea a fost aprinsă de un safety car intrat pe circuit în turul 56, după ce Valtteri Bottas (Alfa Romeo) a oprit pe circuit, pe linia de start-finiș.

Lewis Hamilton a preferat să nu intre la boxe, ceea ce s-a dovedit a fi o greșeală. A preluat temporar șefia cursei, dar a pierdut-o când întrecerea s-a reluat la standarde normale, fiind depășit pe rând de Max Verstappen, George Russell și Charles Leclerc.

Formula 1 - Marele Premiu al Țărilor de Jos // foto: Guliver/gettyimages

De altfel, aceasta a fost ordinea finală în care s-a trecut linia de finiș, cu Hamilton pe 4, Sainz pe 5, Sergio Perez pe 6. Numai că Sainz a fost penalizat cu 5 secunde pentru o eliberare nesigură de la boxe, astfel că a coborât pe 8 în clasamentul cursei.

Cu cele 26 de puncte acumulate astăzi (a avut și cel mai rapid tur), Verstappen ajunge la 310 în clasamentul general al piloților.

Clasamentul Marelui Premiu din Zandvoort (Olanda)

sursă: Twitter @ F1

Clasamentul general al piloților în Formula 1

Sursă: formula1.com

Clasamentul general al constructorilor în Formula 1

FINAL » Marele Premiu al Țărilor de Jos în Formula 1, liveTEXT

• TURUL 72/72 - FINAL de cursă, cu Verstappen câștigător!
  • TURUL 66/72 - Lewis Hamilton, cu pneuri vechi, este depășit atât de George Russell, cât și de Charles Leclerc, și coboară pe locul 4.
  • TURUL 61/72 - La reluarea întrecerii pe steag verde, Verstappen l-a depășit pe Lewis Hamilton și a redevenit lider.
  • TURUL 58/72 - Toate mașinile trec pe linia boxelor, întrucât monopostul lui Valtteri Bottas era îndepărtat de pe circuit.
  • Lewis Hamilton și George Russell nu sunt chemați pe linia boxelor și preiau primele două poziții. Verstappen a revenit pe circuit al treilea.
  • TURUL 56/72 - Safety Car, după ce Valtteri Bottas oprește pe circuit, pe linia de start-finiș! Cu această ocazie, Verstappen intră la boxe pentru pneuri soft.
  • TURUL 54/72 - George Russell stabilește cel mai rapid tur al cursei.
  • TURUL 51/72 - Verstappen are peste 12 secunde în fața lui Lewis Hamilton. Leclerc este la 5 secunde în spatele lui Russell, ocupantul locului 3.
  • TURUL 50/72 - Din nou steag verde.
  • TURUL 49/72 - Mercedes profită de virtual safety car și schimbă pneurile pentru ambii piloți. TOP 5 acum: Verstappen, Hamilton, Russell, Leclerc, Perez.
  • TURUL 48/72 - STEAG GALBEN după ce Yuki Tsunoda, cu probleme la monopost, oprește la marginea circuitului.
  • TURUL 45/72 - Lewis Hamilton s-a apropiat la doar două secunde de Charles Leclerc, ocupantul locului 2. Moengascul a fost chemat la boxe pentru pneuri dure și a revenit pe circuit pe locul 4.
  • TURUL 39/72 - Verstappen are 10 secunde în fața lui Charles Leclerc în fruntea cursei.
  • TURUL 39/72 - Russell l-a depășit fără probleme pe Sergio Perez, care fusese întrecut anterior și de Hamilton. Piloții Mercedes ocupă acum locurile 3, respectiv 4.
  • TURUL 36/72 - Hamilton încearcă să-l depășească pe exterior pe Sergio Perez, dar mexicanul rămâne pe locul 3.
  • TURUL 32/72 - Verstappen revine pe primul loc, după ce Russell intră la boxe și „încalță” un set de pneuri hard.
  • TURUL 30/72 - Hamilton intră pentru primul schimb. Revine pe circuit al 5-lea, în fața lui Sainz, în urma lui Perez.
  • TURUL 28/72 - Verstappen îl depășește pe Russell, spre bucuria fanilor din tribune, majoritar olandezi.
  • TURUL 26/72 - Piloții Mercedes sunt singurii care nu au intrat la boxe până acum. TOP 6 momentan: Hamilton, Russell, Verstappen, Leclerc, Perez și sainz.
  • TURUL 24/72 - Russell rămâne pe 2, dar Verstappen se apropie la două secunde de britanic. Leclerc îl urmărește la 5 secunde distanță pe olandez.
  • TURUL 19/72 - Lewis Hamilton și George Russell, piloții Mercedes, sunt primii în acest moment, după ce Max Verstappen a intrat la boxe, monopostul fiindu-i echipat cu pneuri medii.
  • TURUL 18/72 - Și Charles Leclerc a intrat la boxe. Schimbul său între pneuri soft și medii este mult mai rapid decât în cazul coechipierului, 2,5 secunde.
  • TURUL 15/72 - Carlos Sainz intră la boxe, dar schimbul este îngrozitor, de 12,7 secunde! Spaniolul revine pe locul 11 pe circuit. Ce se întâmplase? Unul dintre mecanici uitase să scoată din garaj pneul stânga spate!
  • TURUL 14/72 - Cel mai „încins” duel din prezent este cel pentru locul 3. Lewis Hamilton se apropie amenințător de Carlos Sainz, dar pilotul Ferrari își menține momentan poziția.
  • TURUL 7/72 - Pilotul care a recuperat cele mai multe poziții până acum este Esteban Ocon (Alpine), care a urcat de pe 12 pe 9.
  • TURUL 5/72 - Primele 7 poziții sunt ocupate întocmai ca la start. Leclerc se află la puțin peste o secundă în spatele liderului Verstappen.
  • TURUL 1/72 - Verstappen rămâne primul după start. Hamilton și Sainz se ating, dar rămân pe pozițiile inițiale - britanicul pe 4, ibericul pe 3.
  • Ora 16:00 - A început turul de formare a grilei.