SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MARELE PREMIU DIN AZERBAIDJAN

VIDEO+FOTO Perez câștigă cursa sprint din Azerbaidjan! Zi complicată pentru Max Verstappen: lovit la start, olandezul a fost un car de nervi

Sergio Perez a ieșit victorios în cursa sprint din Azerbaidjan / foto: Guliver/Getty Images +9   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 17:15 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 18:31

Sergio Perez, pilotul celor de la Red Bull, s-a impus în cursa sprint din Marele Premiu al Azerbaidjanului. Plecat de pe locul secund, mexicanul l-a depășit pe Charles Leclerc și a pus mâna pe puncte importante în lupta cu Max Verstappen de la vârf. Campionul en-titre a încheiat pe 3, după un incident avut la start cu George Russell.

• Marele Premiu din Azerbaidjan va avea loc duminică, de la ora 14:00, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1.
MARELE PREMIU DIN AZERBAIDJAN

Week-end-ul neobișnuit din Baku a continuat sâmbătă cu cea de-a doua sesiune de calificări, care a desemnat ordinea în grilă în cursa sprint. Iar deznodământul a fost unul similar. După pole position-ul obținut vineri de Charles Leclerc, monegascul a dominat și „shootout-ul” de sâmbătă, asigurându-și astfel pole-ul.

Pilotul de la Ferrari, pentru care precedentele sale apariții pe circuitul stradal din Azerbaidjan au fost unele de coșmar, și-a menținut poziția la start, dar nu a mai rezistat asediului exercitat de Perez. Mexicanul l-a depășit pe Leclerc și a păstrat poziția de lider până la final. Și-a adjudecat 8 puncte în dreptul său, prin care mai reduce din diferența față de Verstappen, liderul clasamentului general.

+5 FOTO

Verstappen, lovit de Russell la start

N-a fost nici pe departe ziua olandezului. Abia al treilea în calificări, Max a avut parte de un incident cu George Russell (Mercedes) la start. Campionul en-titre și-a avariat ușor monopostul, iar până la final a putut doar să recupereze poziția inițial pierdută în lupta cu britanicul. Nervos, Verstappen s-a plâns de mai multe ori pe radio că Russell nu este penalizat de către comisarii de cursă.

Charles Leclerc, care va avea de apărat pole-ul și în grand-prix-ul de duminică, s-a mulțumit cu poziția secundă și șapte puncte în clasament, vitale după startul dezastruos de sezon. Colegul său, Carlos Sainz, a încheiat sprintul pe 5, în timp ce septuplul campion mondial Lewis Hamilton a trecut linia de finiș al șaptelea.

Tsuonda și Norris, încurcați de regulament

Pentru Lando Norris, calificările pentru cursa sprint s-au încheiat prematur, din cauza noilor reglementări privind utilizarea anvelopelor pe durata week-end-ului. Pilotul McLaren n-a mai putut intra pe circuit în „SQ3”, ultima parte a calificărilor, pentru că nu mai avea un set nou de cauciucuri soft.

În aceeași situație se afla și Tsuonda, însă japonezul a fost eliminat încă din „SQ1”.