SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  JOCURILE EUROPENE DE LA BAKU

Doi români au luat azi medalii la Jocurile Europene de la Baku

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 iunie 2015 18:24

Gimnastul Marius Berbecar a cîștigat medalia de bronz în finală la paralele, la Jocurile Europene de la Baku, medalia de aur a probei revenind sportivului azer Oleg Stepko.

Andreea Iridon (14,000) a cucerit și ea medalia de argint la bîrnă, aurul revenind sportivei olandeze Lieke Wevers (14,200). Românca a reușit să ia medalia de bronz și în finala de la paralele.

Marius Berbecar a fost penultimul în lista de start din finală, fiind notat cu 15,600, reușind să cucerească medalia de bronz.

Medalia de aur la paralele a fost cîștigată de Oleg Stepko (Azerbaidjan, 15,733), iar pe podium a mai urcat David Beliavski (Rusia, 15,700).

România participă la Jocurile Europene cu o delegație formată din 147 de sportivi, 83 de băieți și 64 de fete, care concurează în 22 de discipline sportive, anunță Mediafax. În total, la prima ediție a Jocurilor Europene participă peste 6.000 de sportivi.