SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL MASCULIN

Argentina a ratat o calificare istorică! Croația nu a putut învinge nici rezervele Danemarcei. Cum arată tabloul „sferturilor” la Mondiale

Articol de - Publicat marti, 26 ianuarie 2021 02:27 / Actualizat marti, 26 ianuarie 2021 09:31

Argentina avea nevoie de un egal în fața Qatarului, dar a pierdut după ce a condus cu 7 goluri diferență, scor 25-26. Nici Croația nu a profitat, nereușind să treacă de rezervele Danemarcei, scor 26-38.

Suspans total în grupa a 2-a principală din Main Round. Trei echipe se gândeau la "sferturi". Argentina înfrunta Qatarul, vicecampioana mondială din 2015, și avea nevoie de cel puțin un egal pentru calificare. Cu doi spanioli pe banca tehnică, Valero Rivera la Qatar și Manolo Cadenas la Argentina, cele două echipe au făcut spectacol.

Sud-americanii au continuat jocul formidabil din etapa precedentă, când învinseseră Croația, și conduceau cu un incredibil 11-4 în minutul 18. Până la pauză însă, asiaticii au echilibrat disputa și au revenit la 12-13. Apoi tot Argentina s-a desprins la patru lungimi, dar finalul a fost unul de coșmar pentru "pume". Qatar a câștigat 26-25 și a eliminat Argentina. Qatarul nu se putea bucura însă. Urma meciul Croația-Danemarca.

Danezii erau dezinteresați pentru că nu mai puteau pierde primul loc în clasament. Dacă ar fi învins însă, croații prindeau sferturile.

Jucătorii lui Lino Cervar, care își anunțase demisia după înfrângerea cu Argentina, au făcut un nou meci slab, pierzând la scor în fața rezervelor campioanei mondiale, 26-38! Croația a terminat pe locul 15, cea mai slabă poziție din istorie la un Campionat Mondial.

Ungaria cu rezervele

Derbyul grupei 1 dintre Spania și Ungaria a fost tranșat fără probleme de iberici. Maghiarii au ales să-și odihnească titularii în așteptarea meciului cu Franța, din "sferturi". Germania și-a asigurat locul 3 în grupă după egalul cu Polonia, iar Japonia a trecut de Bahrain, a doua victorie pentru niponi la actuala ediție.

SuediaQatar

Franța a ajutat Norvegia și a trimis Portugalia acasă! Gazda Egipt e în sferturi, dar acolo o așteaptă campioana mondială, Danemarca

Croația a doua surpriză negativă la turneul din Egipt: înfrângere cu Argentina! Antrenorul Lino Cervar a demisionat

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”