SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO CSM București a făcut spectacol la Brest, chiar și cu Neagu în zi proastă » Punctaj maxim în grupa A din Liga Campionilor

Omoregie, cea mai bună jucătoare a lui CSM în deplasarea de la Brest

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 18:35 / Actualizat duminica, 18 septembrie 2022 18:40

CSM București s-a impus în deplasarea de la Brest, scor 33-26, în runda secundă a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Peripețiile de pe drum, ajunse la Brest abia cu 12 ore înaintea meciului, nu le-au afectat pe „tigroaice”. CSM București a avut emoții doar până la jumătatea primei reprize de la Brest.

Aproape de o minune » Rapid face egal cu Metz, după o revenire de senzație! Campioana României putea câștiga la ultimul atac
Rapid - Metz 32-32

S-a desprins treptat, în ciuda unui joc șters al Cristinei Neagu. Interul stânga a marcat două goluri din 5 aruncări, una dintre cele mai slabe prestații din carieră în Liga Campionilor. În partea secundă, Adi Vasile a preferat să o odihnească. I-a mai oferit doar câteva minute pe final.

CSM București, victorie clară cu Brest în Liga Campionilor

Contraatacurile vicecampioanei României au făcut diferența în partea secundă, Aune și Dembele reușind câte 4 goluri. Cea mai bună jucătoare de pe parchet a fost slovena Omoregie, cu 6 reușite. Pentru „tigroaice” au mai punctat: Zaadi (4), Pintea (4), Arntzen (2), Dindiligan (2), Niakate (2), Ramusovic (2) și Sudakova (1).

CSM București începe perfect grupa A, două victorii în primele două partide. Programul echipei lui Adi Vasile este unul complicat în continuare. Urmează derby cu Vâlcea în campionat, apoi primește vizita lui Bietigheim în Liga Campionilor.

Clasamentul grupei A din Liga Campionilor

FINAL » Brest Bretagne - CSM București 26-33

S-a terminat partida! CSM București s-a impus cu 33 la 26.
min. 58: CSM București controlează finalul. Neagu înscrie al doilea său gol. 25-32
min. 50: CSM București evoluează cu două jucătoare mai puțin. Klikovac și Dembele sunt eliminate două minute. „Tigroaicele” înscriu și în această situație! 23-29
min. 49: Dembele fructifică într-un contraatac. 22-28
min. 42: Pintea e imposibil de marcat! 21-25
min. 40: Pintea obține eliminarea de două minute a lui Foppa. Aune profită de superioritatea numerică și înscrie din extremă. 20-24
min. 33: Dindiligan înscrie al doilea gol consecutiv în repriza secundă. 14-19

A început repriza secundă!

min. 30: Zaadi înscrie în ultima secundă a reprizei. CSM conduce cu 17-13.

Mai multe știri din handbal:

Dinamo, eșec la debutul în grupa A din Liga Campionilor » „Zidul” care a stat în calea elevilor lui Xavi Pascual

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia