SPORTURI  »  HANDBAL  »  BUDUCNOST - CSM BUCUREȘTI 27-23

Buducnost - CSM București 27-23 // VIDEO Înfrângere în primul amical de la Cartay Challenge Cup! „Tigroaicele” au condus la pauză, dar n-au mai rezistat asediului din repriza secundă

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2019 21:46

CSM București a pierdut primul amical disputat la Caraty Challenge Cup, turneul amical care se dispută la Brest (Franța), 23-27 cu Buduscnost.

Bucureștencele au condus la pauză, dar nu au mai rezistat în partea a doua.

În fața campioanei Muntenegrului, Buducnost Podgorica, CSM a condus la pauză cu 12-11, dar a cedat clar partea a doua pe care a pierdut-o cu 11-16.

#CaratyChallengeCup 🏆 | Scor final 🐯 #CSMB 🆚 ŽRK Budućnost 23-27 (12-11) ⚽️: Mork 5, Lekic 5, Pintea 3, Klikovac 3, Perianu 2, Moisa 2, Torstensson 2, Valcan 1 #OrasulTau #EchipaTa #CSMBucuresti

Publicată de CSM Bucuresti Oficial pe Sâmbătă, 17 august 2019

Sunt însă și vești bune din tabăra vicecampioanei României. Centrul Andrea Lekici și interul stânga Linnea Torstenson au revenit în echipă și au jucat pentru prima dată în acest intersezon. Ambele au jucat ambele faze de atac și și-au trecut numele și pe lista marcatoarelor.

Lipsesc însă în continuare Cristina Neagu, Carmen Martin, Dragana Cvijici și Elizabeth Omoregie.

Nora Mork 5, Andrea Lekic 5, Crina Pintea 3, Andrea Klikovac 3, Gabriela Perianu 2, Laura Chiper-Moisă 2, Linnea Torstensson 2 și Denisa Vâlcan 1 au marcat pentru CSM în fața muntenegrenelor.

Buducnost a jucat săptămâna trecută, pe teren propriu, și două amicale în compania SCM Rm. Vâlcea. Le-a câștigat pe amândouă: 33-27 și 28-19.

Duminică, de la ora 18:00, CSM București va juca ultimul amical înainte de începerea noului sezon. "Tigroaicele" vor întâlni Brest, în turneul din Franța.

CSM București și SCM Rm. Vâlcea vor deschide sezonul în România, urmând să joace pe 25 august, la Brașov, în Supercupa României.

Vezi și:

SCM Rm. Vâlcea e pregătită pentru startul noului sezon! Un egal și o victorie în ultimele două amicale