SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM SLATINA-SCM RM. VÂLCEA 23-30

Campioana SCM Rm. Vâlcea nu a avut probleme la Slatina! Victorie fără emoții în derby-ul Olteniei

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2019 16:21

SCM Rm. Vâlcea a bifat al doilea succes în Liga Florilor, câștigând fără emoții derbyul oltenesc cu CSM Slatina, scor 30-23.

SCM Rm. Vâlcea a bifat al doilea succes consecutiv în Liga Națională, echipa lui Florentin Pera impunându-se fără mari emoții în deplasarea de la Slatina. Gazdele au stat cât de cât aproape de campioane 20 de minute. Paradele Iuliei Dumanska și apărarea excelentă a vâlcencelor au făcut însă diferența până la pauză, acolo unde Vâlcea a intrat cu 6 goluri avantaj: 14-8.

Și în partea a doua lucrurile au stat la fel. Vâlcea s-a apărat exact și a marcat goluri ușoare pe contraatac. Vâlcea a avut posibilitatea să-și odihnească titularele și să le dea minute tinerelor Diana Ciucă și Alexandra Badea. De altfel goalkeeperul a avut din nou o prestație reușită, parând între altele trei aruncări de la 7 metri.

S-a terminat 30-23, un succes fără probleme pentru vâlcence care parcă încep să-și ridice nivelul jocului în defensivă.

CSM Slatina 23
L. Stan, Dulgheriu, Nagy - Cîrligeanu 3, Draghici, Șchiopu, Fulgoi, Vasiliu 1, A. Andrei 3, Corban 2, Chitacu 2, L. Popescu 5, Rusu 3, Ostase 3, I. Andrei, Stoicănescu 1. Antrenor: Victorina Bora