SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București - Buducnost 30-22 » A treia victorie consecutivă în Liga Campionilor pentru „tigroaice”

CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP) +25   FOTO
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)

Articol de - Publicat duminica, 24 octombrie 2021 16:25 / Actualizat duminica, 24 octombrie 2021 18:04

CSM București a câștigat meciul cu Buducnost din runda 5 a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 30-22.

• Pentru CSM București urmează un meci cu Brest Bretagne, tot pe teren propriu. Partida este programată pe 30 octombrie, de la ora 17:00.

A treia victorie consecutivă în grupa A din Liga Campionilor pentru campioana României, după 25-22 cu Borussia Dortmund și 36-31 cu Podravka Vegeta. La București, CSM a învins-o fără emoții pe Buducnost, la capătul unui meci controlat de la bun început de „tigroaice”.

CSM București a început extraordinar și s-a distanțat rapid la 5 goluri, scor 6-1, iar la un moment dat conducea chiar la 7 goluri, 10-3. A urmat o perioadă de câteva minute slabe pentru elevele lui Adi Vasile, care au primit 5 goluri fără să aibă replică.

CSM București - Buducnost 30-22 în Liga Campionilor

Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj de 4 goluri pentru echipa din România, 14-10. A doua repriză a fost în întregime la discreția CSM-ului, deși aceasta a început cu o reușită a echipei din Muntenegru. În ultima parte a meciului, „tigroaicele” au avut constant un avantaj de minimum 7 goluri, conducând la un moment dat la 9 lungimi, 25-16. Meciul s-a încheiat cu un avantaj de 8 goluri pentru campioana României, 30-22.

+21 FOTO

Cu cele două puncte obținute astăzi, CSM București le-a depășit pe Borussia Dortmund și Brest Bretagne și a urcat pe locul 4 în grupa A.