SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București, zero șanse în Danemarca » A pierdut meciul cu Odense și a căzut pe 4 în grupă! Traseu infernal în faza eliminatorie

CSM, învinsă de Odense Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat duminica, 18 februarie 2024 16:37 / Actualizat duminica, 18 februarie 2024 18:40

CSM București a pierdut meciul cu Odense, 25-29, în Danemarca, pentru calificarea directă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor și a încheiat grupa pe locul 4, urmând să aibă un traseu infernal în faza eliminatorie.

Într-o zi cu calcule complicate pentru stabilirea ordinii locurilor 2-4 în grupa A, CSM a început bine meciul din deplasare cu Odense. O adversară pe care o învinsese în toate cele patru înfruntări anterioare din 2017 încoace, inclusiv în partida tur din septembrie trecut.

Rapid - Esbjerg 24-33» Vicecampioana României, eliminată din Liga Campionilor! Înfrângere dură la Mioveni
LIGA CAMPIONILOR

CSM București, învinsă de Odense, a ratat calificarea directă în sferturile Ligii Campionilor

3-1 și un entuziasm care s-a dizolvat, un pic ciudat, după o întrerupere de câteva minute, atunci când arbitrii au dorit să vizioneze imaginile pentru a putea dicta decizia corectă a unei faze. Care a rămas, până la urmă, la fel.

De atunci totul s-a schimbat în favoarea gazdelor, care au avut tot timpul o viteză în plus în șnurul paselor, în repliere, în asumarea deciziei. Și mai multă claritate a atacurilor și a reușitelor repartizate echilibrat între jucătoarele lui Odense.

De partea cealaltă, CSM a intrat într-o ceață cenușie compactă. De la 3-1 danezele au ajuns în 6 minute la 6-4. Iar de acolo nu au mai cedat întâietatea în prima repriză. Housheer, Rushfeldt, Aaardahl, van Wetering, Hansen, Hojlund și-au împărțit reușitele, colaborând pentru un scop comun.

Iritat și neputincios în fața ratărilor, fazelor risipite și a absenței intervențiilor din poartă, antrenorul Adrian Vasile a cerut primul timeout în minutul 15. Nicio schimbare. 6 minute mai târziu, l-a luat și pe al doilea, comunicându-și indicațiile pe un ton ridicat.

CSM a continuat să joace însă ineficient, fără scheme puse în practică, fără faze care să curgă cu două-trei excepții, iar rezultatul s-a reflectat crud pe tabelă. 16-11 la pauză, pictat și din cauza unei lipse de reacție și de inspirație azi a porții bucureștene, în care au intrat pe rând toți cei trei goalkeeperi, Glauser, Davidsen și Eriksson.

1este numărul mingilor salvate de portarii de la CSM în repriza întâi, prin Glauser, din cele 18 aruncări ale danezelor

Partea secundă a început cu Odense distanțându-se la 6 goluri. A scos și Eriksson în două faze, dar atacul a rămas apăsat de o ineficiență înnebunitoare: bare, mingi ratate, neinspirate.

La un moment dat însă, după ce Eriksson a început să pareze câteva mingi, lucrurile s-au schimbat în bine, atacul s-a dinamizat, cu Flippes foarte activă, și CSM a venit la două goluri, 18-20.

Păcat de următoarele faze, cu oportunități irosite. Neagu a înscris apoi, din aruncare de la 7 metri, golul ei cu numărul 1100 în Liga Campionilor. Doar Jovanka Radicevic a mai reușit să atingă o asemenea bornă!

În continuare, diferența s-a refăcut în favoarea gazdelor, care au reușit să încapsuleze scurtul interval entuziast al lui CSM.

S-a încheiat 29-25, prima victorie a lui Odense în fața campioanei României în cele 5 meciuri directe și ștampila pusă pe biletul pentru sferturile de finală în cazul echipei daneze.

Traseu infernal pentru Final Four

CSM încheie pe locul 4 și o va întâlni pe Krim Ljubljana în playoff-ul pentru sferturile de finală, meciuri programate pe 16/17 martie, respectiv 23/24 martie.

Iar dacă o va depăși pe Krim, va da piept cu Metz în sferturile de finală. Încă e totul posibil, dar e nevoie ca echipa noastră să joace mai bine. Mult mai bine.

Odense - CSM București 29-25

• Marcatoarele pentru CSM: Neagu 7, Flippes 5, Dindiligan 3, Oestergaard 3, Omoregie 3, Zaadi 2, Ingstad 2.
  • FINAL! CSM pierde în Danemarca și încheie grupa A pe locul 4.
  • Min. 36: Omoregie înscrie primul gol după 5 minute, însă nu reușim să ne apropiem. Eriksson scapă mingea în propria poartă, 19-13
  • Min. 34: Kobylinska ratează de la distanță, Zaadi recuperează balonul, dar trimite în bară!
  • Min 31: Zaadi este eliminată din nou, iar Hansen înscrie de la 7 metri, 18-12
  • Min 31: Hojlund înscrie la prima acțiune a reprizei, dar Neagu dă replica imediat, 17-12
  • Start în repriza secundă!
  • PAUZĂ! Odense conduce după prima repriză, 16-11
  • Min. 30: Neagu revine pe teren, o găsește pe Zaadi, însă aceasta trimite în bară!
  • Min. 29: Omeregie este și ea eliminată. A treia jucătoare de la CSM în această repriză!
  • Min. 29: Zaadi ratează aruncarea de la 7 metri! A încercat să trimită mingea printre picioarele portarului, însă n-a reușit să-și păcălească adversara
  • Min. 28: Probleme pentru Neagu? Cristina e trecută de Adi Vasile pe bancă
  • Min. 27: Avem și noroc. Hojlund trimite în bară
  • Min. 25: CSM pare lipsită de idei. Atacul nu funcționează deloc, 7 mingi pierdute și un procentaj de doar 50% la eficacitatea aruncărilor! Nici defensiva nu stă mai bine. Odense a marcat 16 goluri din 20 de aruncări! 16-11
  • Time-out CSM. Adi Vasile, furios pe bancă: „Știu că nu ne-a ieșit până acum atacul, dar asta nu e o scuză pentru greșelile din defensivă. Ridicați mâinele pentru că vrea să paseze la fucking pivot!”
  • Min. 21: Continuă festivalul de erori la CSM! Neagu ratează din nou, iar Aardahl înscrie pe contraatac, 13-8
  • Min: 19: Încă o eroare în ofensivă. Dindiligan greșește la o fază ușoară, iar CSM ratează șansa de a se apropia la un gol. Mai mult, Rushfeldt înscrie pe contraatac, 11-8
  • Time-out cerut de Adi Vasile
  • Min. 18: Neagu pierde încă o minge, danezele pleacă pe contraatac și obțin o nouă lovitură de la 7 metri. Hansen transformă fără emoții, 10-7
  • Min. 17: Încă o eliminare la CSM. Flippes este eliminată pentru o împingere. Hansen transformă lovitura de la 7 metri, 9-7
  • Min. 16: Flippes ia o acțiune pe cont propriu și lasă mingea în poartă după o pătrundere în forță, 8-7
  • Min. 12: Atmosfera încinsă din Danemarca pare să le pună probleme elevelor lui Adi Vasile care pierde deja a treia minge în acest debut de meci. Housheer nu iartă, 8-6
  • Min. 11: Neagu reușește să înscrie, însă danezele lovesc imediat prin Van Wetering după o acțiune rapidă, 7-5
  • Min. 10: Momente grele pentru CSM, care primește 4 goluri la rând fără a avea reacție, 6-4
  • Min. 8: Ingstadt e eliminată pentru 2 minute, iar Housheer ne taxează imediat, 4-4
  • Min. 4: Aardahl trimite în bară de la 7 metri
  • Min. 2: Mejlvang e eliminată două minute, iar Zaadi profită imediat și egalează, 1-1
  • Min. 1: Rushfeldt deschide scorul, 1-0