SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - SAVEHOF

CSM București - Savehof » Victorie fără emoții pentru „Tigroaice”

CSM București a învins-o pe Savehof, scor 35-26, într-un meci din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. +23   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 21 ianuarie 2024 17:48 / Actualizat duminica, 21 ianuarie 2024 18:37

Cu jumătate de oră înainte de startul meciului din Sala Polivalentă, Rapid pierdea crunt, în ultimele 3 secunde, în deplasarea de la Ikast, după un meci curajos. Tot ce se aștepta mai puțin de la campioana României era un start complet amețit contra codașei din grupa A, IK Savehof.

Final nebun la Herning-Ikast - Rapid » Două goluri în ultimele 10 secunde
Herning-Ikast - Rapid

Echipa care a pierdut toate meciurile de până acum în grupa A și care înaintea acestui meci primise cu 101 goluri mai mult decât marcase a profitat de acele câteva minute de somnolență a adversarelor și s-a distanțat la 3-0.

A condus ultima dată, 6-5, în minutul 13, pe când CSM a început să iasă din transa negativă, să elimine pasele greșite și aruncările defectuoase și să se apropie de ceea ce poate produce într-un meci de handbal.

Diferența de valoare și de experiență și-a lăsat tot mai mult amprenta, tinerele de la Savehof arătându-și fața reală, de jucătoare crude, care au aterizat direct în competiția cea mai feroce a Europei. Minut după minut, fază cu fază, CSM a impus ritmul, fără să atingă însă un nivel ieșit din comun al evoluției.

Neagu a înscris pentru prima dată în minutul 19 pentru 9-6 și a intrat mai mult în joc, apoi Kobylinska și Ingstad au eliminat ratările, astfel încât tabela a ajuns la un anunț mai aproape de realitate la finalul reprizei întâi, 18-10.

Elizabeth Omoregie a revenit pe teren

Indigo apoi peste începutul de meci, bucureștencele pornesc partea secundă cu frâna trasă, lăsându-le pe adversare să câștige experiență la preț mic. Vestea îmbucurătoare a venit odată cu intrarea pe teren a lui Elizabeth Omoregie, operată la menisc după o accidentare suferită anul trecut, pe 6 iunie.

A lipsit mult versatilul centru și parcă nu era meci mai potrivit pentru întoarcerea ei în acțiune. Înaintea ultimului sfert de oră, CSM păstra un avantaj de 9-10 goluri, antrenorul Vasile introducându-le pe teren și pe Stoica, Rotaru, Mihai, prilej bun de a ataca poarta, de a aduna minute de joc.

Tânăra extremă Mihaela Mihai, în vârstă de 19 ani, a stat și ea mult pe margine cu o accidentare la ligamentul încrucișat posterior, suferită în timpul Europeanului de tineret.

Până la urmă, campioana României s-a impus cu 35-26, victorie fără emoții. Acestea se vor activa în etapa următoare, când CSM o va înfrunta pe Gyor, liderul neînvins al grupei, în Ungaria. Nu va mai fi o plimbare prin parc cu mici rătăciri pe alei nebătute, ci cea mai dură ciocnire posibilă. Și un reality check necesar.

Marcatoare CSM: Dindiligan 7, Ingstad 7, Neagu 4, Kobylinska 4, Oestergaard 4, Zaadi 2, Arntzen 2, Rotaru 2, Mihai 1, Stoica 1, Nikolic 1.

CSM București - Savehof, foto: Raed Krishan
+19 FOTO

VIDEO. CSM București - Savehof » Atmosferă frumoasă creată de mica galerie a „tigroaicelor”

min. 37: Dindiligan aruncă la colțul scurt și înscrie. 21-13
min. 35: Stankiewitz reușește o fază frumoasă și marchează pentru Savehov. 19-13

min. 25: Ingstad marchează din poziție de 1 la 1 cu portărița adversă. 13-7
min. 24: Timeout cerut de Adrian Vasile.
min. 19: Ostergaard lovește pe contraatac. 10-6
min. 17: Aceeași Ostergaard înscrie și bucureștencele se distanțează la două goluri. 8-6
min. 15: CSM preia conducerea pentru prima dată în acest meci, după golul reușit de Ostergaard. 7-6
min. 15: Dindiligan marchează cu o aruncare la colțul lung. 6-6
min. 13: Savehov prima din nou conducerea. Suedezele au marcat dintr-o lovitură de pedeapsă. 5-6
min. 11: Dindiligan înscrie cu o lovitură puternică din partea dreaptă. 4-4
min. 9: Zaadi marchează primul gol al CSM-ului. 1-3
min. 8: Sembe marchează pe contraatac. 0-3
min. 7: Neagu ratează o lovitură de la 7 metri.
min. 4: Campioana Suediei își dublează avantajul prin Koppang. 0-2
min. 3: Savehov deschide scorul prin Laura Jensen. 0-1
A început partida!

CSM București e favorită certă la victorie în meciul de azi. Elevele lui Adi Vasile sunt pe locul 5, care duce în „optimile” Ligii Campionilor, și speră să o prindă pe Odense, locul 2, care duce direct în „sferturi”.

De partea cealaltă, Savehof e cea mai slabă echipă din grupa A. A pierdut toate cele 10 meciuri și e ultima clasată. La precedentul meci, CSM București s-a impus categoric în Suedia, scor 41-26.

Citește mai multe știri din handbal:

Primele concluzii după Europeanul de handbal: „Să nu mai mergem ca outsideri, ci ca o echipă care se poate bate cu toată lumea”

Xavi Pascual vede și aspecte pozitive după eliminarea României de la Campionatul European: „Un punct de plecare”