SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - ȚSKA MOSCOVA

VIDEO + FOTO CSM București, pas uriaș spre Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin! Victorie impresionantă cu ȚSKA Moscova

Articol de - Publicat sambata, 03 aprilie 2021 18:29 / Actualizat sambata, 03 aprilie 2021 18:33

CSM București a învins-o pe ȚSKA Moscova, scor 32-27, în turul sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

• Returul dintre ȚSKA Moscova și CSM București e programat duminica viitoare, de la ora 17:00

CSM București a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. „Tigroaicele” au făcut o primă repriză perfectă. Cu atenția rusoaicelor îndreptată spre Cristina Neagu, celelalte jucătoare au putut ieși la rampă. Crina Pintea și Cvijic au dominat semicercul, Moisă și Dembele au avut mâini sigure din extreme, iar Omoregie și Lazovic au luat presiunea de pe Neagu, cu aruncări precise. Bianca Bazaliu a contribuit și ea cu două reușite în prima repriză, aruncări marcă înregistrată, de la mare distanță. Avansul la pauză a fost de 8 goluri, scor 20-12.

CSM București, victorie cu ȚSKA și pas mare spre Final Four

+19 FOTO

CSM nu a mai putut păstra ritmul din prima repriză. Atacurile poziționale au fost mai greoaie, ȚSKA n-a mai permis aruncări din poziții simple și s-a apropiat treptat. Bucureștencele s-au impus 32-27, dar sunt puse în gardă de rezultatul din „optimi”. ȚSKA a pierdut atunci turul contra lui Krim, în deplasare, scor 20-25, dar s-a impus în sala propie cu 27-21, un rezultat care ar întoarce și soarta acestei calificări.

CSM București - ȚSKA Moscova 32-27

S-a terminat! CSM București s-a impus cu 32 la 27.
min. 60: Cristina Neagu înscrie cel mai frumos gol al meciului, direct în vinclu. Timp de odihnă pentru ȚSKA. 32-26
min. 59: Lazovic contribuie cu a 6-a reușită! 31-26
min. 59: Adi Vasile cere ultimul time-out! 30-26
min. 55: Cvijic se zbate pe semicerc și marchează cu podeaua. 30-24
min. 53: Cristina Neagu pune punct seriei delicate a „tigroaicelor”. 29-24.
min. 52: CSM ratează încă un atac pozițional. ȚSKA transformă o aruncare de la 7 metri și se apropie la doar 4 goluri. 28-24
min. 47: Încă o aruncare de la 7 metri transformată de Cristina Neagu. 28-20
min. 43: Cristina Neagu nu a avut moralul afectat de precedenta lovitură de la 7 metri ratată. Își asumă aruncarea și marchează. 27-18
min. 41: Lazovic interceptează o minge și pleacă singură pe contraatac, dar e ghicită de portărița adversă. 25-17
min. 38: Neagu și Omoregie sunt active în defensivă și opresc un contraatac al rusoaicelor. 24-16
min. 35: Grubisic are prima intervenție din partea secundă. Pe faza a doua, Laura Moisă punctează. 23-15
min. 33: Cristina Neagu a ales să tragă foarte tare de la 7 metri, dar a nimerit doar bara transversală. 21-14
min. 32: Dembele înscrie cu o „boltă” încântătoare! 21-13

A început repriza secundă!

min. 30: Omoregie înscrie în ultimele 10 secunde, iar tabela arată un rezultat neverosimil la pauză: 20-12 pentru CSM București!
min. 29: CSM joacă absolut încântător. Mingea este distribuită în mare viteză, dusă în extremă, la Chiper, apoi întoarsă către pivot, de unde Cvijic nu ratează. 19-11
min. 28: Combinație încântătoare între Omoregie și Cvijic. Omoregie pasează perfect și la acțiunea imediat următoare, pentru Dembele. 18-10
min. 25: Adi Vasile cere time-out! 16-10
min. 23: Cristina Neagu atrage două adversare asupra ei, pentru un eventual blocaj, și o deschide pe Dembele în extrema stângă. 15-10​​​​​​​

min. 19: CSM București lovește din toate pozițiile! Cvijic, intrată în locul lui Pintea, marchează și ea. Perianu este eliminată două minute. 13-7
min. 17: Dembele recidivează pe contraatac. ȚSKA a comis încă o eroare în ofensivă. 12-6
min. 16: Dembele își mărește unghiul și marchează primul gol al zilei. Franțuzoaica mai trimisese mingea în poartă o dată, dar reușita a fost anulată. 11-6
min. 13: Bianca Bazaliu își asumă încă o dată aruncarea. 9-5
min. 12: Bianca Bazaliu intră în inter stânga și izbutește o aruncare năucitoare, direct în vinclu. Rusoaicele cer timp de odihnă. 8-3
min. 9: Grubisic are a 3-a paradă a serii. Pe pozițional, Neagu o găsește din nou pe Pintea. Pivotul naționalei se luptă cu două adversare și scoate o eliminare de două minute. Punctăm și din extrema dreaptă, prin Laura Moisă. 6-3
min. 7: Omoregie aruncă dintr-o poziție incomodă, cu o mână a adversarei pe ea. 5-3
min. 6: Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri. 4-3
min. 4: Cristina Neagu îi pasează din nou ideal Crinei Pintea, iar sărbătorita marchează al doilea gol al partidei. Pivotul împlinește astăzi 31 de ani. 3-2
min. 3. Lazovic găsește un spațiu în defensiva rusoaicelor. 2-1

A început partida! CSM București are primul atac.

CSM București:

• Buget: 3,5 milioane euro
  • Rezultatele sezonului: 9 victorii, un egal, 6 înfrângeri
  • Cel mai mare contract: Cristina Neagu (17.000 euro/lună)

• Pivot: Kathrine Heindahl

VIDEO Dezvăluiri din culisele handbalului românesc: „Dedu a câștigat alegerile cu șemnuri! A știut să facă șmenuri și a fost și politică treaba!”

Citește mai multe știri din handbal:

Transfer-bombă la Dinamo! » Un medaliat cu aur la Jocurile Olimpice a semnat cu campioana României

Gheorghe Tadici cere schimbarea regulamentului! Cum vrea să relanseze naționala României