SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

CSM Constanța, înfrângere dură în European League, la Porto » Merge cu 2 puncte în grupele principale și o va înfrunta pe Dinamo

Gabriel Ilie în acțiune Foto Facebook CSM Constanța +7   FOTO
Gabriel Ilie în acțiune Foto Facebook CSM Constanța

Articol de - Publicat marti, 05 decembrie 2023 23:40 / Actualizat miercuri, 06 decembrie 2023 00:45

Finalista Cupei României, CSM Constanța, a pierdut în deplasare ultima partidă din grupa H, 27-33 cu Sporting CP. Ambele echipe avansează în faza următoare, unde vor fi alături de Dinamo București și Fuchse Berlin în grupa principală IV

CSM Constanța, cu calificarea în faza următoare asigurată, a ajuns la Porto tentată de ideea unei victorii, care i-ar fi oferit 4 puncte la start în grupa principală.

Greu de concretizat însă, mai ales în condițiile absențelor din echipa antrenată de George Buricea. Accidentarea portarului Dani Vasile, la umărul stâng, a venit lângă cele ale lui Chikovani și Căbuț, iar poarta a suferit în înfruntarea din Portugalia.

Dinamo a câștigat și returul cu Chambery și merge în faza următoare din EHF European League » O va înfrunta pe CSM Constanța!
EHF EUROPEAN LEAGUE

Team-ul lusitan s-a distanțat rapid și decisiv, având un avans de 6 goluri după primele 10 minute, 9-3. Recunoscută pentru invincibilitatea prelungită pe teren propriu, Sporting a controlat partida, în timp ce constănțenii au ratat mult, în serie, pierzând iute contactul cu adversarii.

Până când și-au reglat cât de cât tirul Komogorov și Aliokhin, piese importante în agrenajul constănțean, Thorkelsson, cei doi Costa, Portela și Silva au punctat nemilos. La pauză a fost 21-16 pentru gazde, care au condus cel mai clar la 9 goluri.

+3 FOTO

Sporting, de neoprit

În repriza secundă s-a ajuns și la 10 lungimi pentru portughezi, 27-17, iar CSM s-a apropiat cel mai mult la 6, 31-25 în minutul 53, când gazdele au înmuiat ritmul. Acea șarjă din prima parte, de la 4-3 la 11-3, a fost imposibil de recuperat.

Scorul final, 33-27, e mai blând decât ceea ce s-a văzut pe teren. De la CSM, cel mai eficient e fost Aliokhin, 8 goluri, urmat de Ilie, Ravnic și Komogorov, câte 3.

Ambele echipe avansează cu câte două puncte, deși Sporting are un avantaj clar în ce privește golaverajul.

CSM Constanța va fi în grupa principală IV , alături de Dinamo București, Fuchse Berlin și Sporting CP. Primele partide din această fază se vor disputa în 13 februarie 2024.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”