SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE / DOBROGEA SUD CONSTANȚA-SPORTING LISABONA 27-27

Dobrogea Sud Constanța, egal cu Sporting Lisabona. Calificarea e foarte greu de obținut

HC Dobrogea Sud Constanţa

Articol de - Publicat marti, 22 septembrie 2020 21:56 / Actualizat marti, 22 septembrie 2020 22:23

Dobrogea Sud a condus cu trei goluri diferență în repriza a doua, dar pe final a trebuit să alerge după egalare. ”Delfinii” vor avea o misiune extrem de grea în Portugalia

Meciul dintre Dobrogea Sud Constanța și Sporting Lisabona a fost unul foarte echilibrat. Lusitanii au început mai bine, au condus în prima parte, dar gazdele au revenit de fiecare dată. Totuși, în ultimul minut, pe fondul a două greșeli ale constănțenilor, Sporting a marcat de două ori consecutiv și avea 16-14 la pauză.

În partea a doua, Constanța a început excelent disputa. A marcat de cinci ori consecutiv și a revenit grație paradelor senzaționale ale portarului Dan Vasile. Momentele bune ale ”delfinilor” au continuat și Constanța s-a dus pentru prima dată la trei lungimi distanță în minutul 44: 21-18.

”Prea multe greșeli tehnice!”

Momentele bune ale echipei lui Djordje Cirkovici au trecut însă, Sporting și-a revenit și avantajul gazdelor s-a evaporat rapid. Pe final, ambelor echipe le-a surâs victoria, dar niciuna nu a obținut-o. S-a terminat 27-27, un scor care lasă deschisă ecuația calificării pentru 29 septembrie, atunci când se va disputa returul, la Lisabona.

”Așa cum a decurs jocul, ar fi trebuit să câștigăm la 3-4 goluri, dar am făcut prea multe greșeli tehnice, prostii copilărești, mingi trimise în aut sau scăpate, pe care nu ai voie să le faci într-un astfel de meci. Orice gol contează, s-a văzut în disputele celor de la Sporting cu Dinamo din sezoanele trecute. Sunt un pic supărat, dar asta a fost doar prima repriză, vine cea de-a doua la ei, iar fără public, nu este așa un mare avantaj să joci acasă”, a declarat extrema stânga George Buricea, cel care îndeplinește și funcția de antrenor secund.

Dobrogea Sud Constanța-Sporting Lisabona 27-27 (14-16)
Dobrogea Sud Constanța: Nistor 10, Komogorov 5, Șandru 3, Buricea 3, Chikovani 1, Ersin 1, Radojevici 1, Șandru 1, Simovici 1, Susanu 1. Antrenor: Djordje Cirkovici
Sporting Lisabona: Marzo 6, Pedro Valdez 4, Salvador 4, Bingo 3, Schongarth 3, Djukici 2, Skok 1, Clarac 1, Ruesga Pasarin 1, Tiago Rocha 1, Tavares 1. Antrenor: Rui Silva

CITEŞTE ŞI ALTE ŞTIRI DIN HANDBAL:

Cristina Neagu, lovitură de imagine după meciul colosal din Danemarca! A devenit ambasadorul unei bănci importante din România

Ediție de COLECȚIE la „Prietenii lui Ovidiu”, miercuri, ora 20:00 » Fostul mare handbalist Cristian Gațu, prima apariție după ce a suferit un atac cerebral, acum 6 luni