SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE JUNIOARE / ROMÂNIA-DANEMARCA 30-30

Egal cu Danemarca, locul 2 în grupă pentru România la CM de Junioare

Articol de - Publicat sambata, 26 iulie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 26 iulie 2014 22:38

Naţionala sub 18 ani a României a încheiat nedecis contra danezelor. "Tricolorele" au fost egalate cu trei secunde înainte de final şi au terminat grupa pe locul 2, la golaveraj
Reprezentativa de junioare a României a fost foarte aproape de a învinge la Campionatul Mondial din Macedonia naţionala Danemarcei, medaliata cu bronz european la această categorie de vîrstă. "Tricolorele" au condus cu 14-13 la pauză, dar apoi, în partea a doua, nordicele s-au desprins la trei goluri pe tabelă: 21-18.

Pe final, tot România a preluat iniţiativa, a condus cu 26-23, în minutul 52, dar a primit apoi patru goluri consecutiv. O ultimă răbufnire a "tricolorelor", în ultimele minute, au trimis iar în avantaj selecţionata pregătită de Aurelian Roşca şi Gavril Kozma. România a avut 30-28 cu trei minute înainte de final, dar a fost egalată, ultima reuşită a danezelor venind cu trei secunde înainte de încheierea
timpului regulamentar.

Egalul ajută Danemarca, formaţia care a terminat pe primul loc în grupă, la golaveraj.

Chiar şi aşa, România continuă cursa spre medalii, fiind calificată în "optimi". "Tricolorele" vor întîlni Croaţia, ocupanta locului trei în grupa D, luni, de la ora 19:30. Croaţia are trei victorii şi două înfrîngeri în grupă: 22-17 cu China, 23-16 cu Franţa, 21-31 cu Muntenegru, 18-32 cu Portugalia şi 23-21 cu Angola.