SPORTURI  »  HANDBAL  »  TURNEUL PREOLIMPIC: ROMÂNIA - URUGUAY 36-19

FOTO Distracție cu Uruguayul » Naționala României n-a avut nicio problemă cu adversara de azi, 36-19. Victoria Muntenegrului cu Danemarca ne-a adus oficial la Rio

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 martie 2016 23:08

Așa cum era de așteptat, România n-a avut nicio problemă în cel de-al doilea meci de la turneul preolimpic în fața Uruguayului, deși Tomas Ryde a folosit rezervele.

Fetele noastre au învins formația din America de Sud cu scorul de 36-19 și aveau nevoie de victoria Muntenegrului în fața Danemarcei pentru a merge mai devreme la JO, ceea ce s-a și întâmplat.

"Tricolorele" au început un pic mai greu și după 3 minute scorul era egal, 1-1, însă a fost nevoie doar de o reușită venită din partea Patriciei Vizitiu pentru a ne descătușa. Imediat fetele noastre au dus scorul la 3-1 și a fost o chestiune de timp să ajungem la 7-2 pentru noi. Prima repriză am încheiat-o cu un avantaj de 7 goluri, 17-10.

Partea a doua s-a disputat în aceeași manieră și România și-a adjudecat victoria. Trebuie amintit că la începutul și la finalul reprizei secunde, Denisa Dedu, portarul nostru azi, a marcat câte un gol din poartă-n poartă. Chintoan a fost desemnată jucătoarea meciului.

Aceeași Udriștoiu a marcat dintr-o nouă lovitură de la 7 metri
20-10 - Aneta Pârvuț Udriștoiu înscrie de la 7 metri și ne duce la 10 goluri diferență
19-10 -
Dedu marchează din poartă-n poartă
18-10
A început repriza secundă! România marchează!

PAUZĂ!
17-10 - Denisa Dedu e învinsă din 7 metri. Avem 7 goluri avans la pauză!
15-8 -
Chintoan înscrie din fault și obține și o eliminare de două minute pentru o adversară
14-8 -
Uruguay înscrie un gol frumos, dar se vede că nivelul lor e unul amator
14-7 -
Tănăsie e cheia noastră pe contraatac! Românca a marcat din nou
13-7 -
Chintoan își face foarte bine treaba și marchează din nou, reușind până în acest moment 5 goluri
8-3 -
Luciana Marin își trece numele pe lista marcatoarelor după ce a înscris din lovitură de 7 metri
7-3 -
Handbalistele din Uruguay marchează un gol norocos
7-2 -
Iar și iar! Tănăsie a marcat din nou după un alt contraatac
6-2 -
Perianu șerpuiește printre apărătoarele adverse și marchează. După 10 minute, România conduce cu 6-2
5-2 -
Tănăsie scapă pentru a doua oară pe contraatac și nu ezită să o învingă din nou pe portărița adversă