SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÂLCEA - CSM BUCUREȘTI 24-33

SCM Rm. Vâlcea - CSM București 24-33. Cu Neagu în formă excelentă, „tigroaicele” s-au dezlănțuit și au câștigat la nouă goluri!

SCM Rm. Vâlcea - CSM București / foto: Marius Ionescu +49   FOTO
SCM Rm. Vâlcea - CSM București / foto: Marius Ionescu

Articol de - Publicat sambata, 06 martie 2021 18:30 / Actualizat sambata, 06 martie 2021 18:50

CSM București a câștigat prima manșă a duelului 100% românesc cu SCM Râmnicu Vâlcea, din optimile Ligii Campionilor la handbal feminin. După o primă repriză echilibrată, „tigroaicele” s-au dezlănțuit după pauză și au câștigat cu 33-24.

• Returul se joacă sâmbăta viitoare, în Sala Polivalentă din Capitală

Marea rivalitate din campionatul românesc s-a mutat în optimile Ligii Campionilor, în ceea ce Federația Europeană de Handbal a numit cea mai importantă întâlnire din această fază. „Tigroaicele” și-au respectat statutul de favorite, au trecut peste un start mai timid de meci și și-au surclasat adversarele în repriza secundă, obținând un succes liniștitor în perspectiva meciului retur

Gazdă a atâtor meciuri de neuitat, Sala „Traian” din Vâlcea le-a primit astăzi pe cele mai bune echipe ale României din ultimii ani.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care ambele echipe nu și-au asumat multe riscuri și au mers cap la cap bună parte din timp. Elevele lui Adi Vasile au intrat la cabine cu un avantaj fragil, 13-12, dar au tranșat meciul după pauză.

+45 FOTO

SCM Rm. Vâlcea - CSM București 24-33. „Tigroaicele”, devastatoare după pauză

Cu Cristina Neagu într-o formă remarcabilă, CSM București s-a dezlănțuit în repriza secundă. „Tigroaicele” au înscris la aproape fiecare atac și le-au „sufocat” pe fetele lui Florentin Pera, unde doar Liscevic a mai avut sclipiri sporadice. CSM s-a impus la nouă goluri și așteaptă liniștită returul din Polivalenta bucureșteană.

13 goluria înscris Neagu astăzi

VIDEO Imagini de la finalul partidei SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București

SCM Rm. Vâlcea - CSM București 24-33

FINL DE MECI! CSM București se impune la nouă goluri, 33-24!
min.59: CSM București s-a dezlănțuit în repriza secundă. Protejatele lui Adi Vasile mai înscriu o dată, prin Neagu. 24-31.
min.58: Încă un time-out solicitat de Florentin Pera, care încearcă să-și impulsioneze elevele pentru ultimele 5 minute ale partidei de la Vâlcea.
min. 53: Încă un gol de la șapte metri pentru Cristina Neagu, iar „tigroaicele” se îndreaptă vertiginos spre victorie. 22-27.
min. 51: Iryna Glibko marchează al doilea său gol din meci și menține aprinse speranțele gazdelor. La faza imediat următoare, Cristina Neagu înscrie din nou. 21-26.
min.50: Laura Chiper-Moise aruncă de pe extremă și mai înscrie un gol pentru CSM, care are un avantaj de cinci goluri, cu 10 minute înainte de final. 20-25.
min.48: Cristina Neagu aruncă de la distanță și înscrie norcos, reușind s-o păcălească pe Diana Ciucă. 19-24.
min.47: Gazdele marchează, dar nu reușesc să se apropie mai mult de CSM București, care e echipa care dictează ritmul ostilităților în acest moment. 19-23.
min.45: Kristina Liscevic înscrie din nou pentru vâlcence și încearcă să dea tonul revenirii echipei sale. 18-21.
min.44: Mireya Gonzalez pătrunde frumos și o păcălește pe Grubisic cu o execuție din șapagat. 17-21.
min.43: Liscevic înscrie de la șapte metri, iar gazdele mai micșorează din avantajul solid luat de bucureștence. 16-20.
min.42: SCM Râmnicu Vâlcea nu se regăsește în repriza secundă. E momentul unui time-out solicitat de tehnicianul Florentin Pera. 15-20.
min.41: CSM București e pe val! Cristina Neagu transformă cu mici emoții o lovitură de la șapte metri, iar „tigroaicele” conduc cu cinci goluri. 15-20.
min.38: Dembele înscrie pentru CSM București și reface avantajul de trei goluri. 15-18.
min. 37: Crina Pintea este din nou eliminată și provoacă o lovitură de la șapte metri în favoarea gazdelor, pe care Liscevic o fructifică fără probleme. 14-16
min.36: Vine și primul gol al gazdelor, izbutit de Mireya Gonzalez. La faza imediat următoare, CSM înscrie din nou, prin Lazovic. 13-16.
min.35: GOL Cristina Neagu, care transformă fără emoții o lovitură de la șapte metri. Vâlcencele n-au marcat deocamdată în repriza secundă. 12-15.
min.33: GOL CSM București după o aruncare explozivă a lui Lazovic. 12-14 și un începutde repriză secundă mai bun pentru elevele lui Adi Vasile.
min.32: Crina Pintea ratează o ocazie bună pentru „tigroaice”, fiind blocată de Daciana Hosu. 12-13.
min31: A început repriza secundă. 12-13.

+45 FOTO

SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București. Cele două jucătoare care au sclipit în prima repriză

PAUZĂ în Sala „Traian”. SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București 12-13. Revenim în repriza secundă!
min.30: S-a încheiat prima repriză cu un avantaj de un gol al celor de la CSM București. Carmen Martin le-a dus pe „tigroaice” în față cu 10 secunde înainte de expirarea timpului. 12-13.
min.28: Liscevic, ce bombă! Avantajul fragil al „tigroaicelor” durează doar câteva secunde. Kristina Liscevic o învinge de la distanță pe Grubisic, restabilind din nou egalitatea. 12-12.
min.28: Cristina Neagu înscrie din nou, completând evoluția solidă arătată pe durata acestei reprize. Execuția fantastică a lui Neagu o duce din nou pe CSM în avantaj. 11-12.
min.27: E momentul primului time-out solicitat de Adi Vasile, antrenorul lui CSM București. 11-11, cu trei minute înainte de pauză.
min.24: Gol Vâlcea, din nou egalitate în Sala „Traian” din Râmnicu Vâlcea. Cristina Florică pătrunde pe extremă și finalizează în vinclul porții lui Grubisic. 11-11, Vâlcea respiră, după ce „tigroaicele” se distanțaseră la două goluri.
min.23: După un început în care au stat mai mult în expectativă, accetând forcing-ul gazdelor, CSM București are acum două goluri avantaj. Cristina Neagu își păstrează imaculat procentul de la șapte metri și înscrie din nou. 9-11.
min.21: Florentin Pera, antrenorul gazdelor, apelează abia acum la primul time-out al partidei, chiar după ce bucureștencele au preluat conducerea în „Sala Traian”. 9-10.
min.20: CSM scapă cu bine de cele două minute de inferioritate. Elevele lui Adi Vasile restabilesc din nou egalitate, grație unui gol marcat de Laura Chiper cu ajutorul barei. 9-9.
min.19: GOL Cristina Neagu! CSM înscrie în inferioritate, după o execuție marcă înregistrată Cristina Neagu. 8-8.
min.18: Eliminare de două minute pentru Crina Pintea, după o intrare în forță. SCM Râmnicu Vâlcea va ataca în superioritate în următoarele 120 de secunde. 8-7.
min.17: Înscrie Crina Pintea, iar CSM micșorează avantajul de două goluri al vâlcencelor. 8-7.
min.16: GOL SCM Râmnicu Vâlcea. La finalizare, inepuizabila Cristina Florică. Venită de pe extremă, jucătoarea SCM-ului o lobează pe Grubisic. 8-6
min.14: Cristina Florică e în mare formă și o duce pe SCM Râmnicu Vâlcea în avantaj. 6-5
min. 13: Marta Lopez restabilește rapid egalitatea, după ce fetele de la CSM București preluaseră conducerea. 5-5.
min.12: GOL Cristina Neagu! Încă o lovitură de la șape metri, încă o execuție ireproșabilă a lui Neagu. 4-4
min.11: GOL SCM Râmnicu Vâlcea. Cristina Florică pătrunde superb din extremă și înscrie fără emoții, izbutind al doilea său gol al meciului. 4-3.
min.9: GOL Cristina Neagu! Starul „tigroaicelor” lansează o torpilă imparabilă de la șapte metri, nicio șansă pentru portarul gazdelor.  3-3.
min.7: Kristina Liscevic înscrie elegant, printr-o „boltă” de mare efect, din lovitură de la șapte metri. Vâlcea e din nou în avantaj. 3-2.
min.5: Aflată în superioritate, Vâlcea reușește să înscrie. Cu poarta lăsată liberă, Barbara Lazovic îndeplinește o simpl formalitate, iar gazdele trec, pentru prima oară în această partidă, în avantaj. 2-1.
min. 5: Paradă senzațională izbutită de Grubisic, care o blochează din poziție de unu la unu pe Aardah. 1-1
min.4: Marchează și SCM Râmnicu Vâlcea, prin extrema Cristina Florică. 1-1.
min.3: GOL CSM București! „Tigroaicele” înscriu primul gol al partidei, prin Barbara Lazovic. 0-1
min.2: Evgenija Minevskaja, interul vâlcencelor, ratează șansa de a deschide scorul, ratând o lovitură de la șapte metri. Mingea a lovit bara. 0-0.

A început duelul istoric din Liga Campionilor, dintre SCM Rm. Vâlcea și CSM București!

• 51 de victorii a obținut în Liga Campionilor CSM București în cele șase participări. Mai are 6 egaluri și 31 de înfrângeri

SCM Rm. Vâlcea în Europa (urmașa Oltchimului)

• fnalista Ligii Campionilor 2010
  • locul 3 în Liga Campionilor, edițiile 1990, 1992, 2009, 2012 și 2013
  • Cupa EHF (1984, 1989), Cupa Cupelor (2007), Supercupa Europei (1984, 2007)

EXCLUSIV Florentin Pera, despre dubla spectaculoasă din optimile Ligii: „CSM București are 3 atuuri”

• 25.08.2018:  CSM București-SCM Rm. Vâlcea 31-33 - Supercupa României

VIDEO Buceschi avertizează: „Bazându-ne atât de mulți ani pe Cristina Neagu, poate nu ne-am uitat ce creștem în spatele ei”

Citește mai multe știri din handbal:

Adrian Vasile, înaintea „dublei” cu Vâlcea din „optimile” Ligii: „Ne place presiunea”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”