SPORTURI  »  HANDBAL  »  LADA TOGLIATTI - HC ZALĂU 30-24

HC Zalău a pierdut prima manşă a finalei Cupei EHF cu Lada Togliatti, scor 24-30

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 mai 2012 00:00 / Actualizat sambata, 05 mai 2012 17:40

Echipa de handbal feminin HC Zalău a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de rusoaicele de la Lada Togliatti, scor 30-24 (15-14), în manşa tur a finalei Cupei EHF.

Primele minute ale partidei au aparţinut formaţiei ardelene, care a condus cu 2-3. În minutul 10, Lada s-a detaşat pentru prima dată la două goluri, 7-5, mărind avantajul şi la 9-6 (min. 13), dar HC Zalău a ripostat puternic, 12-12 şi 13-14(min. 28). La pauză, scor 15-14, după 30 de minute în care ardelencele au plătit şi tribut faulturilor dure comise, fiind eliminate de 4 ori.

La reluare, Lada a mărit ritmul, 21-15 (min. 38) şi 25-19 (min. 50), reuşind să rămână în avantaj până la final, în pofida jocului curajos al adversarei, care a avut-o în prim-plan pe Georgiana Ciuciulete.

Meciul s-a jucat după exact 16 ani de la partida tur a finalei City Cup, dintre formaţia ardeleană şi norvegienele de la Gjerpen IF Skien. HC Zalău, tot cu Gheorghe Tadici pe bancă şi Valeria Beşe în teren, câştiga în 5 mai 1996, cu 23-15 şi chiar dacă în retur a fost învinsă (19-27), a cucerit trofeul, datorită golurilor mai multe înscrise în deplasare.

Revenind la actuala finală, partida retur cu Lada Togliatti, va avea loc la Oradea, în 12 mai (ora 17.00).

Lada: Bliznova 8 goluri, Muravyeva 6, Marennikova 3, Davydenko 3, Chernoivanenko 2, Shipilova 2, Zhilinskayte 2, Garanina 2, Nikitina 1, Gorshenina 1
HC Zalău: Ciuciulete 9 goluri, Beşe 5, Szucs 3, Czeczi 1, Şomoi 1, Rob 1, Ţurcaş 1, Ailincăi 1, Bădiţă 1, Molfea 1.

Sursă: Mediafax