SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / HCM CONSTANȚA-MONTPELLIER 37-33

HCM Constanţa obţine o victorie senzaţională în faţa multiplei campioane a Franţei, Montpellier

HCM Constanta

Articol de , - Publicat joi, 08 octombrie 2009 00:00

Campioana României a obţinut azi o victorie incredibilă în faţa uneia dintre favoritele la cîştigarea Ligii în acest sezon, Montpellier, impunîndu-se la final cu scorul de 37-33.

După înfrîngerea din meciul de debut, 23-26 cu Valladolid, săptămîna trecută, constănţenii au sperat că pot face mai mult contra campioanei Franţei, Montpellier. Încrederea le-a fost răsplătită, aceştia reuşind să revină în prima repriză de la 8 goluri diferenţă!

Montpellier este una dintre favoritele din acest sezon la cîştigarea Ligii. A mai cucerit trofeul în 2003, dar acum campioana Franţei speră la repetarea performanţei, mai ales că a reuşit transferul celui mai bun handbalist din lume: Nikola Karabatici. Acesta şi slovenul Kavticnik au părăsit pe Kiel pentru Montpellier.  În prima etapă, francezii spulberaseră campioana Greciei, 46-20.

Două înfrîngeri
HCM Constanţa mai întîlnise Montpellier în grupele Ligii Campionilor acum două sezoane. Francezii au cîştigat atunci de fiecare dată. A fost 28-23 la Constanţa şi 23-34 la Montpellier.

HCM CONSTANŢA - MONTPELLIER 37 - 33

Min 58 - Francezii s-au apropiat la doar două goluri

Min 51 - HCM se distanţează la 4 goluri

Min 49 -
Constanţa se menţine în avantaj şi are şansa să provoace marea surpriză a serii în Liga Campionilor

Min 44 -
Cele două echipe se apără foarte bine în aceste momente

Min 39 -
O repriză total diferită pentru HCM, aceştia reuşind să conducă în continuare, scor 25-24

Min 34 -
Românii au trecut pentru prima dată în avantaj pe tabelă, scor 22-21

Min 32 -
Constanţa se ţine aproape de francezi în acest debut de repriză, 20-20

A început repriza a doua

Min 30 - HCM reuşeşte să egaleze la 17, dar Montpellier intră la cabine cu un gol avans, 17-18

Min 28 -
Revenire de senzaţie a constănţenilor, aceştia ajungînd la doar trei goluri de Montpellier

Min 25 -
HCM a mai redus din handicap, scorul fiind acum 10-15

Min 19 -
Diferenţa de pe tabelă a crescut la 8 goluri

Min 14 -
Constănţenii nu-l pot învinge pe portarul francezilor, scorul ajungînd 5-11 la jumătatea primei reprize

Min 10 -
Montpellier se distanţează la şase goluri, în timp ce HCM a scos portarul, înlocuindu-l cu un jucător de cîmp

Min 8 -
Francezii se distanţează la patru goluri, graţie vedetei echipei, Karabatici

Min 7 -
Buricea egalează, dar francezii revin rapid pe tabelă

Min 4 -
Început echilibrat de meci, din păcate jucătorii noştri au ratat o aruncare de la 7 metri. HCM - Montpellier 1-2