SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM BAIA MARE-FLEURY 31-28

Le grand retour! HCM Baia Mare a fost condusă cu cinci goluri, dar a reușit să cîștige meciul cu Fleury, 31-28

Allison Pineau e golgeterul Ligii Campionilor, avînd acum 55 de goluri marcate // Foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat luni, 11 ianuarie 2016 00:00

HCM Baia Mare a fost condusă cu cinci goluri în prima repriză. A revenit grație evoluției magnifice a franțuzoaicei Allison Pineau. Campioana României se poate gîndi la ”optimi”.

Pornind cu zero puncte în grupa principală, HCM Baia Mare se poate califica în optimile de finală ale Ligii. Așa cum a reușit și sezonul trecut, deși plecase de la aceeași linie ZERO.

Vicecampioana României nu a început prea bine în fața campioanei Franței, Fleury Loiret, principala contracandidată la ultimul loc de calificare. Niombla, Barbosa și Nze Minko, linia de 9 metri a oaspetelor, plus portarul Zoqbi de Paula le-au făcut zile negre gazdelor. Fleury s-a distanțat la 11-6, 12-7 și a intrat la cabine în avantaj, 15-13. Noroc cu Allison Pineau, centrul naționalei Franței, care le-a ținut pe băimărence în joc.

Tăvălug ardelean

În partea a doua, HCM a început revenirea. Cîteva parade ale Ionicăi Munteanu, plus biciuirile Melidei Geiger, pe interul dreapta, au adus gazdele pe picior de egalitate cu franțuzoaicele, după doar 9 minute. Și au trecut imediat și la conducere. Și nu au mai cedat.

Pineau și-a continuat recitalul, fiind sprijinită îndeaproape și de brazilianca Do Nascimento. Paula a închis şi ea poarta în ultimele minute, iar băimărencele au făcut și spectacol. Gol din aeriană pentru Do Nascimento și unul de la centrul terenului, realizat de Pineu, în ultimele secunde.

Era timp de sărbătorit pentru românce alături de cei 3.000 de fani prezenți în sala din Baia Mare. Speranțele se reaprind și se simte miros de primăvară europeană.

"Ne bucurăm că am reușit să revenim. Sigur că ne gîndim la calificare, în fiecare meci luptăm pentru victorie și totul va fi posibil"