SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN CUP

Minaur Baia Mare a învins în Cipru, dar a pierdut dramatic calificarea!

FOTO Dan Potor

Articol de - Publicat sambata, 27 martie 2021 22:13 / Actualizat sambata, 27 martie 2021 23:33

Minaur a ratat calificarea în semifinalele EHF European Cup pentru că a înscris mai puține goluri în deplasare! A fost 22-27 la Baia Mare și 23-18 la Framagusta. Scorul general: 45-45

Minaur Baia Mare a ratat calificarea în semifinalele EHF European Cup în primul meci, susținut acum o săptămână, la Baia Mare. Echipa antrenată de Adrian Petrea a arătat atunci multă neputință, delăsare și parcă dezinteres.

Maramureșenii au încercat să dreagă situația în partida retur, de la Famagusta. Au jucat mult mai bine, s-au apărat exact, dar nu au reușit să obțină biletul pentru semifinale. După 11-11 la pauză, Minaur a forțat în repriza a doua, dar nu a reușit niciodată să aibă o diferență care să-i asigure calificarea. Băimărenii au învins cu 23-18, exact la 5 goluri diferență, cu cât pierduseră pe teren propriu, și au ratat calificarea la numărul de goluri marcate în deplasare, primul criteriu în caz de egalitate!

Pentru Minaur au marcat în Cipru: Ramba 6 goluri, Haiduc și Buzle câte 5, Kotrc 3, Cristescu și Dobra câte 2.