SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANBDAL U20

Naționala României, victorie fără probleme la debutul la Campionatul Mondial U20 » Remarcatele „tricolorelor” + Când e următorul meci

Maria Lixăndroiu a înscris de 4 ori ieri / FOTO IHF

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 iunie 2022 21:55 / Actualizat miercuri, 22 iunie 2022 21:57

Naționala feminină U20 a României a debutat cu un succes, 26-23 cu Angola, la Campionatul Mondial U20 din Slovenia.

Jucătoarele antrenate de Horațiu Pașca și Mihaela Evi au intrat foarte bine în meci și au primit primul gol abia în minutul 9, când conduceau cu 4-0. Cu portarul Sara Rus într-o zi fastă, ea apărând două aruncări de la 7 metri și încă 5 mingi din acțiune, la pauză România a condus cu 12-10.

The Times, la picioarele lui Popovici: „Poate schimba fața înotului! Toți ochii sunt pe «noul Thorpedo»” » Ce a scris L'Equipe
CAMPIONATELE MONDIALE DE NATAȚIE

România, victorie fără probleme la debutul la Campionatul Mondial U20

În repriza secundă, Angola s-a apropiat la un gol, 13-12, dar mai mult nu a putut. Lupei, Mihai, Lixăndroiu, Necula și Stoica au redresat România și în final naționala noastră a câștigat cu 26-23

Cea mai bună jucătoare a partidei a fost desemnată Sara Rus, care în campionat apără poarta echipei SCM Râmnicu Vâlcea.

Golurile tricolore au fost marcate de: Mihai 6, Lixăndroiu, Lupei și Necula câte 4, Stoica 3, Gogîrlă și Coman câte 2, Țârle 1. România a început partida cu următorul 7: Rus, Lupei, Stoica, Necula, Gogîrlă, Coman, Țârle.

Naționala noastră face parte din grupa E, alături de Cehia, Angola și Lituania. Primele două clasate se califică în grupele principale. În următorul meci, România va juca vineri, de la ora 15:30, cu Lituania.

40 de aruncărila poartă a avut România în meciul cu Angola

100% procentaja avut extrema stângă Corina Lupei, 4 goluri din 4 aruncări

DUBLĂ ISTORICĂ! Incredibilul David Popovici câștigă al doilea AUR mondial, după un finiș de senzație! Primul înotător campion la 100m și 200m după 49 de ani