SPORTURI  »  HANDBAL  »  POLONIA - ROMÂNIA 26-27

VIDEO+FOTO România eliminată, turneul preolimpic ratat, dar Florentin Pera în extaz! Imagini curioase după fluierul final cu Polonia

Florentin Pera, explozie de bucurie după Polonia - România +9   FOTO
Florentin Pera, explozie de bucurie după Polonia - România

Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2023 21:41 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 03:19

Deja eliminată, echipa națională de handbal feminin a României a câștigat cu Polonia (27-26) și s-a clasat doar pe locul 12 la Campionatul Mondial, astfel că a ratat calificarea la Turneul Preolimpic. În acest context, felul în care selecționerul Florentin Pera a sărbătorit victoria este extrem de curios.

Eliminată matematic de la Campionatul Mondial odată cu victoria Danemarcei contra Poloniei, România rămăsese cu o miză importantă.

România pleacă de la CM de handbal cu un „trofeu”! Performanța fabuloasă care arată ce urmează după „era Neagu”
CM HANDBAL FEMININ

O victorie la 10 goluri și un joc favorabil al rezultatelor ar fi făcut ca România să se claseze pe locul 10 la acest turneu final, poziție ce ar fi garantat calificarea la Turneul Preolimpic.

Florentin Pera, explozie de bucurie după Polonia - România, deși obiectivul a fost ratat

Nu s-a întâmplat, România a învins-o la un singur gol pe Polonia, iar Ungaria s-a impus cu Croația, în condițiile în care „tricolorele” aveau nevoie de egal în acel meci.

În contextul ratării obiectivului, reacția selecționerului Florentin Pera imediat după fluierul final al partidei de astăzi a fost cel puțin curioasă.

sursă capturi: DigiSport
+5 FOTO

Pera a sărit de bucurie și a început să alerge pe parchet, căutându-și jucătoarele pentru a le felicita și îmbrățișa.

Interacțiunea cu Eliza Buceschi, cea mai bună jucătoare a meciului, a fost grăitoare. Pera a îmbrățișat-o, dar nu părea că Buceschi îi împărtășea entuziasmul.

+5 FOTO

Rezumatul VIDEO. Polonia - România 26-27

Mai multe știri din handbal:

Răsturnarea-șoc de astăzi a stabilit ultima mare necunoscută la Mondialul de handbal feminin
România nu va fi la Jocurile Olimpice! Ungaria s-a calificat la Turneul Preolimpic, după o revenire incredibilă cu Croația