SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE

Potaissa Turda, un egal istoric cu Fenix Toulouse

Articol de - Publicat marti, 22 septembrie 2020 23:41 / Actualizat marti, 22 septembrie 2020 23:57

Ardelenii au jucat cu mult curaj, au revenit de la un handicap de minus 5, dar au avut și noroc la ultima fază, fiind ocrotiți de bară

Potaissa Turda a făcut un meci foarte bun în prima manșă din turul 2 preliminar al European League contra francezilor de la Fenix Toulouse. Ardelenii au reușit o a doua repriză formidabilă în care au revenit de la 22-27 și au condus, la un moment-dat, cu 33-31!

Probleme pe repunerile rapide

Toulouse a impus ritmul partidei, alegând să joace alert, fără perioade de tatonări. Turda a răspuns prompt la acest duel, cu garda jos. A jucat și ea într-un ritm drăcesc, ținând piept din punct de vedere fizic locului 5 din Hexagon. Turda a avut ceva probleme la repunerile rapide, de la centru, ale celor de la Toulouse, ardelenii nefiind atenți la repliere, au luat câteva goluri ușoare, dar până la urmă au ieșit bine.

Tactica lui Horațiu Gal

Când echipa antrenată de Philippe Gardent s-a distanțat pe tabelă, în partea a doua, Horațiu Gal a făcut o mișcare curajoasă. A jucat multe faze fără portar, cu doi pivoți. Și tactica a dat roade. De la 22-27 în minutul 42, Turda a egalat la 28 în doar 7 minute. Apoi a trecut chiar la conducere, 33-31. Pe final însă, românii au avut mult noroc. Dragoș Iancu a egalat când mai erau 19 secunde, 35-35, dar pivotul a fost iertat de un cartonaș roșu pentru că a împiedicat repunerea rapidă a mingii. Pe atacul pozițional, Toulouse a dus balonul pe extrema stângă, de acolo de unde căpitanul Nemanja Ilici a trimis doar în bară.

Excelent jocul turdenilor Cristi Ghiță, Huba Talaș, Roland Thalmaier, Dragoș Iancu și Marius Szoke. De partea cealaltă, de la francezi au ieșit în evidență Nemanja Ilici, Luc Steins, Ayoub Abdi. S-a terminat 35-35, un reultat istoric pentru Potaissa, care păstrează însă Toulouse în poziția de mare favorită la calificarea în grupele EHF European Laegue.

Potaissa Turda-Fenix Toulouse 35-35 (15-17)
Potaissa Turda: Ghiță 9, Huba Talas 7, Szoke 5, Thalmaier 5, Iancu 3, Dragas 2, Pavel 2, Savici 1, Zacaciurin 1. Antrenor: Horațiu Gal
Fenix Toulouse: Ilici 8, Martins Vieira 6, Jakobsen 5, Chelle 4, Abdi 4, Steins 3, Kempf 2, Ben Halima 2, Leventoux 1. Antrenor: Phillipe Gardent

CITEŞTE ŞI ALTE ŞTIRI DIN HANDBAL:

Dobrogea Sud Constanța, egal cu Sporting Lisabona. Calificarea e foarte greu de obținut

Cristina Neagu, lovitură de imagine după meciul colosal din Danemarca! A devenit ambasadorul unei bănci importante din România