SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARIILE CE 2022 / SUEDIA-ROMÂNIA 33-30 (20-12)

România a pierdut la debutul în preliminariile Euro 2022, dar a făcut un meci dătător de speranțe

Ionuț Iancu a avut aseară 11 intervenții salutare în poartă FOTO sportpictures.eu

Articol de - Publicat joi, 05 noiembrie 2020 21:56 / Actualizat joi, 05 noiembrie 2020 22:11

România a pierdut în Suedia, dar prestația din repriza a doua, una câștigată cu 18-13, ne dă speranțe pentru disputa cu Muntenegru, de duminică, de la Baia Mare

În startul partidei de la Partille, România parcă nici nu se afla pe teren. Greșeli peste greșeli, pase cu portarul, iar nordicii marcau gol după gol pe contraatac.

În 13 minute, antrenorul Rareș Fortuneanu ceruse deja două time-outuri, încercând să pună lucrurile la punct. "Băieți, exact ce am vorbit. Am luat goluri numai pe contraatac, hai să nu le mai dăm mingi că ne omoară!", le-a spus între altele Fortuneanu. Ușor de zis, greu de făcut pe teren. Prima repriză a continuat cu "tricolorii" pe post de sparring-partners, într-un joc-școală, parcă, al suedezilor. A fost 20-12 la pauză, cu Hampus Wanne, extrema de la Flensburg, în zi de grație, 8 goluri din 9 aruncări!

Curaj și determinare

În partea a doua, Suedia a schimbat liniile, antrenorul Glen Solberg a încercat să dea minute tuturor jucătorilor, dar românii au intrat pe teren mult mai motivați și mai angajați. De la 24-14, cu ajutorul paradelor portarului Ionuț Iancu, România a revenit în meci. A marcat de cinci ori consecutiv, iar încrederea era alta. Joc excelent cu pivotul al "tricolorilor", Gabriel Dumitriu marcând de cinci ori în partea a doua. Și interul dreapta Cristi Ghiță, dar și centrul Alex Csepreghi au ridicat nivelul jocului, românii dându-le pe final ceva emoții nordicilor, când s-au apropiat la trei lungimi. Și cei doi arbitri, portughezii Cacador și Nicolau, au arbitrat în ton cu numele primului.

Suedia a știut să gestioneze ultimele minute și a câștigat cu 33-30. Wanne și Iancu au fost declarați cei mai buni jucători din cele două tabere. Un început încurajator al preliminariilor pentru români care duminică, la Baia Mare, vor întâlni Muntenegru, principala contracandidată la locul 2 în clasament. Muntenegrenii au învins în primul joc Kosovo cu 32-25.

Suedia-România 33-30 (20-12)
Suedia: Wanne 9, Pellas 5, Lagergren 5, Gottfridsson 4, Pettersson 3, Darj 3, Jepsson 2, L. Persson 1, Carlsbogard 1. Antrenor: Glen Solberg
România: Dumitriu 6, G. Bujor 4, Negru 4, Căbuț 4, Ghiță 4, Csepreghi 3, Sadoveac 3, Szasz 1, Racoțea 1. Antrenor: Rareș Fortuneanu

Îmbolnăviri în masă la handbal: 20 de cazuri la Bistrița, 6 la Craiova, unu la Cisnădie

Primul antrenor schimbat în Liga Florilor. Rapid l-a adus pe bancă pe selecționerul Spaniei!

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă