SPORTURI  »  HANDBAL  »  SERBIA - ROMANIA 40-38 (21-20)

România a pierdut primul meci de pregătire în faţa Serbiei

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 decembrie 2008 00:00

Sîmbătă, la Belgrad, selecţionata României a disputat prima partidă amicală înainte de Campionatul Mondial din Croaţia.

Aihan Omer a început meciul împotriva Serbiei cu Ionuţ Stănescu (portar), Valentin Ghionea (extremă dreapta), Sandu Iacob (căp. inter dreapta), Marius Stavrositu (conducător de joc), Ovidiu Petre (inter stânga), George Buricea (extremă stânga) şi Eremia Pârâianu (pivot).

Prima repriză a fost echilibrată, România conducînd cu două goluri avantaj, însă spre final sârbii s-au mobilizat şi au intrat la pauză conducînd: 21-20. În repriza a doua românii nu au reuşit să se concentreze, sârbii conducînd la un moment dat cu 36-32. Scorul final a fost 40-38 pentru reprezentativa Serbiei. România are ocazia să îşi ia revanşa duminică, 28 decembrie.

În perioada 8-11 ianuarie naţionala României participă la un turneu de pregătire în Danemarca alături de Islanda şi Bosnia Herţegovina.