SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF

SCM Rm. Vâlcea, ca și calificată în sferturile EHF European League! A cincea victorie consecutivă

SCM Râmnicu Vâlcea a obținut o nouă victorie

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 februarie 2022 19:36 / Actualizat sambata, 05 februarie 2022 20:18

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat și al treilea meci din grupa D a EHF European League, scor 32-27 împotriva celor de Chambray Touraine.

Meciul a fost unul echilibrat în prima parte, cele două formații intrând la pauză la egalitate, scor 12-12. Odată cu începerea reprizei secunde, româncele au apăsat pedala de accelerație și au rezolvat meciul, scor final 32-27. Un pas uriaș spre faza eliminatorie, fiind șanse mici ca vâlcencele să rateze prezența în sferturi.

SCM Râmnicu Vâlcea, lideră autoritară în grupa D

După victoria cu franțuzoaicele de la Chambray Touraine, româncele au ajuns la 5 victorii consecutive în ediția actuală a EHF European League. Urmează „dubla” cu Viborg, rivala la primul loc în grupă, pe 13 februarie (acasă) și 16 februarie (deplasare). Ultimul meci va avea loc pe 20 februarie, în Ungaria, cu Vaci.

România mai are două reprezentante în grupele European League: Minaur Baia Mare (locul 3 cu 2 puncte în grupa B) și Măgura Cisnădie (locul 2 cu 4 puncte în grupa C). Măgura Cisnădie și Rm. Vâlcea s-ar putea întâlni în sferturi.

1. SCM RM. VÂLCEA3m97-816p
2. Viborg2m53-494p
3. Chambray Touraine4m105-1122p
4. Vaci3m81-940p
  • Primele două clasate se califică în sferturi;
  • Principalul criteriu de departajare este golaverajul.

Citește mai multe știri din handbal:

În căutare de puncte! CSM București vrea o nouă victorie în Liga Campionilor: „E un meci important pentru noi”

Se retrage la 29 de ani! HC Dobrogea Sud rămâne fără unul dintre principalii marcatori